Depeche Mode, The Beatles un citu mūziķu skaņdarbi smilšu skulptūrās

Jelgavā 17 mākslinieki no deviņām valstīm šonedēļ veido smilšu skulptūras. Kā ReTV atzīst uzrunātie tēlnieki, šoreiz tas esot diezgan liels izaicinājums, tēlniecības formās jāieliek pasaules mūzikas hiti.

Pasta salā Jelgavā šonedēļ gan ar tehniku, gan tēlnieku rokām tiek pārcilātas neskaitāmas tonnas smilšu. Tēlnieku uzdevums šoreiz ir smilšu tēlā pārvērst kādu sev tuvu mūzikas hitu. Smilšu skulptūru parka centrā top tā saucamā demo skulptūra, kuras autorus iedvesmojusi Bītlu “Dzeltenā zemūdene”. Tēlnieku muzikālās gaumes gan ir ļoti dažādas. Ukrainas tēlnieks Bogdans Kucevičs, kas šajā festivālā ir vienīgais savas valsts pārstāvis, ReTV stāsta, ka izvēlējies grupu “Depeche Mode”, kas viņam esot tuva kopš bērnības, bet šogad izdots jauns albūms. Smiltīs iemūžināta tiek dziesma “Enjoy the silence”. “Mazliet sarežģīti ir interpretēt dziesmu smiltīs. Es par to ilgi domāju, rezultātā manas skulptūra ir balstīta uz dziesmas videoklipu. Klāt manas pārdomas par dziesmu.”

Lietuviešu mākslinieku Mindaugu Tendziagolski iedvesmojis dziedātājs no Havaju salām, un viņš ir gatavs pat mazliet padungot dziesmas motīvu. “Šis dziedātājs pats ir tāds kā liels kalns, kā smilšu kalns. Man ļoti patika arī tēma. Viņš ir tāds pateicīgs skulptūrai.”

Tikmēr pieredzējusī smilšu tēlniece Agnese Rudzīte-Kirilova šoreiz strādā kopā ar mazo palīgu, kurš arī bijis galvenais iedvesmotājs attēlojamās dziesmas izvēlē, un, protams, smiltīs top “Aijā žū-žū”. “Es no sākuma gaidīju, kad mazais piedzims, tikai tad pieteicos. Un tad bišķiņ sajust, kā tam mazajam garastāvoklis, bet nu, redziet, kaut kas jau ir uztapināts pa tām dienām.”

Tēlnieks no Mongolijas vairāk darbojoties ar kokgriešanu, bet roka izmēģināta arī ar citiem materiāliem. Veidojot no smiltīm, esot vairāk jādomā – gluži tāpat kā par savu dziesmu “November rain”, ko izpilda grupa “Guns N' Roses”. “Es biju zēns, kad pirmoreiz to dzirdēju. Patika, neraugoties uz to, ka īsti nesapratu dziesmas vārdus. Vēlāk iemācījos angļu valodu, un tad sapratu, ka viņi dzied par traģisku mīlestību,” saka tēlnieks no Mongolijas Munkh-Erdene Tsagaan.

Starp 17 māksliniekiem arī tādi, kuriem darbs ar smiltīm ir kas jauns. Kristaps Andersons, tēlnieks no Latvijas, stāsta, ka ar smiltīm darbojies mazākā festivālā Lietuvā, bet Jelgavas festivālā dalību ņemot pirmo reizi, mēģinot tēlniecības formās ielikt grupas “AC/DC” dziesmu “Highway to hell”. Līdztekus Kristaps uzmanīgi vērojot arī notiekošo skulptūru parkā. “No sākuma bija grūti saprast. Kad visi vēl bija tikai sākuši strādāt, man likās, ka kādam ir labāk, kādam sliktāk, bet tagad uz beigu pusi, kad sāk tā kopaina nolasīties, visiem ir baigi forši darbi. Man patīk, ka ir daudzveidība gan formu, gan raksturu, gan izteiksmes līdzekļu ziņā.”

Jau piektdien tēlnieku veikumu vērtēs arī žūrija, bet nedēļas nogalē ievērtēt smilšu tēlos atainoto tēlnieku muzikālo gaumi varēs arī skatītāji.



#SIF_MAF2023