Deķu purināšana ziemas spelgonī

Atzīmējot 75. jubileju, Tautas lietišķās mākslas studija “Valmiera” izmantoja gada aukstāko laiku, lai pilsētas centrā izklātu savus deķus, izsaldētu tos un vienlaikus ar tiem priecētu apkārtējos.

Tautas lietišķās mākslas studijas “Valmiera” vadītāja Baiba Mince pauž: “Tā ir tāda patiesībā sena tradīcija, jo senos laikos mūsu senči pašā ziemas spelgonī vienmēr nesa visus vilnas deķus un segas ārā, lai izsalst. Tas mērķis bija, lai izsaldē visas kodes un kāpurus, kas tur vilnā, protams, sametās. Un tad mēs to seno tradīciju mēģinājām arī mūsdienās ieviest.”

Deķu saldēšana vienlaikus ir bijusi arī saimnieču dižošanās ar krāšņo pūru. Mūsdienās nekas nav mainījies - nedaudz piemirstot par latvieša kautrīgumu, arī studijas dalībnieces izrādīja greznākos veikumus.

Jāpiebilst, lietišķās mākslas studija “Valmiera” ir senākā studija Latvijā. Šo gadu laikā uzausto jostu garumi mērāmi kilometros, taču brunču, segu un citu darbu skaits vairs jau nav saskaitāms.

Vija Gustsone studijas dalībniece ir jau kopš 1969. gada. Viņa atceras, kā pirmsākumos nācies pašām krāsot savas dzijas ar dabas veltēm, lai padarītu austos darbus krāšņākus.

“Pa ilgiem laikiem mēs atkal visi studijas dalībnieki esam kopā, redzamies un apskatām, ko katrs ir uzaudis un izstrādājis. Ļoti jauka sajūta, tiešām, īsta svētku sajūta,” pauž Vija un piebilst, ka ar darbiņiem var iepriecināt arī pārējos valmieriešus.

Arī sastaptie apmeklētāji atzinīgi novērtē grezno deķu saldēšanu, dažs uzzinot no jauna, dažs - atsvaidzinot atmiņā seno tradīciju.

Vadītāja piebilst - Tautas lietišķās mākslas studija šādi atzīmēja ne tikai savu, bet arī Valmieras kultūras centra 55. jubileju.