Deju kolektīvi Viesītē apgūst trīs jaunas dejas, kas radītas īpaši Sēlijai

Sēlijas vēsturiskās zemes tautas deju pūrs nupat ieguvis svaigu papildinājumu. Tapušas trīs jaunas tautas dejas, kas balstītas uz sēļu tautas mūziku. Nupat Viesītē norisinājušās jauno horeogrāfiju apgūšanas meistarklases, kurās piedalījās trīs Sēlijas deju kolektīvi.

Jauniešu deju kolektīvs “Delveri” no Jēkabpils ir viens no trim Sēlijas deju kolektīviem, kas horeogrāfa Jāņa Purviņa vadībā apguva jaunradītās Sēlijas tautas dejas. Horeogrāfiju autors ir Jānis Purviņš, bet dziesmas postfolkloras stilā radījuši folkloristi no grupas “TKP / tā kā pērn”. Dziesmu pamatā ir sēļu tautas mūzika, kurai grupa radījusi mūsdienīgas aranžijas.

grupas “TKP / tā kā pērn” dalībnieks Ingus Grīnbergs: “Tā ideja jau ir diezgan sena, jo mēs ar grupu “TKP / tā kā pērn” rakstām jau vairākus gadus dejas vairākiem novadiem. Tas viss sākās ar Kurzemi sadarbībā ar Purviņu, mēs rakstījām fantastiskas Kurzemes dejas, kas guva ļoti lielu atsaucību arī dejotāju vidū. Tad mēs turpinājām ar Zemgali, un tagad mēs esam nokļuvuši Sēlijā. Protams, tas ir ļoti īpašs notikums, jo mēs grupā esam katrs no sava Latvijas stūra, un es esmu tas, kas ir no Sēlijas, tāpēc es ar sirsnību uzņēmu šo ideju, ka mēs varētu radīt trīs skaistas dejas tieši Sēlijas deju kolektīviem un uzdāvināt tās.”

Katrā jaundarbā izcelta konkrētā vieta, no kuras nāk dziesma, un klāt pielikts kāds augs, uz kuru atsauces vērojamas dejā. Tā Sēlijas tautas deju pūram pievienojas dejas ar nosaukumiem: “Ilūkstes ozoli”, “Vārnavas naktsvijole” un “Neretas rudzu rogas”. Jaunradītās Sēlijas dejas ir brīvi pieejamas ikvienam interesentam, tādēļ arī citi dejotāji aicināti tās apgūt un dejot savos kolektīvos.

Viesītes vidējās paaudzes deju kolektīva “Augšzeme” vadītājs Andris Kivlenieks:“Esam ļoti priecīgi, ka beidzot horeogrāfi. Pirmkārt, Jānis Purviņš ir pievērsušies Sēlijai. Manuprāt, šis mūsu kultūrvēsturiskais novads līdz šim bija atstāts tādā kā pabērna lomā arī deju ziņā. Paldies Guntai Skujai par skaisto radīto sēļu valsi, ko bija iespēja dejot iepriekšējos svētkos! Ir jau vēl kaut kādas dejas, kas sēļiem atbilst. Es domāju, ka Jānim Purviņam sekos arī pārējie horeogrāfi. Mums deju būs gana daudz.”

Dejotājiem jaunradīto deju apgūšana bija īsts izaicinājums, jo katram kolektīvam bija jāapgūst viena deja vienas dienas laikā, lai jau vakarā sniegtu koncertu. 

Vakara koncertā folkloristi no grupas “TKP / tā kā pērn” priecēja apmeklētājus ar savu mūziku, tāpat bija iespēja novērtēt jaunradītās Sēlijas dejas.