“Decentrējot, izkliedējot vienuviet” Padures muižā

Vai par piesaistošu uzmanības centru var kļūt arī perifērija? Atbildes uz šo jautājumu meklējuši vairāk nekā 10 mākslinieku grupu izstādē “Decentrējot, izkliedējot vienuviet”. Par ierosmes avotu ne vienam vien mākslas darbam kalpojusi arī izstādes mājvieta Kuldīgas novadā esošā Padures muiža. 

Grupu izstādes “Decentrējot, izkliedējot vienuviet” sajūtās un izjūtās ieved mākslinieces Heles dabas un nemateriālās pasaules iedvesmota skaņas performance. Tā sasaucas ar viņas izstādē esošajiem gobelēniem – “Gaisma” un pavisam nesen tapušo “Pūķis varēja aizlidot, bet viņš palika sargāt ziedošās puķes.”

Māksliniecei Annemarijai Gulbei šī ir pirmā izstāde, kurai viņa ir arī kuratore. Kad Padures muižas īpašnieks Jānis Lazdāns viņu uzrunājis veidot te izstādi, Annemarija ņēma talkā ideju, kas bija izkristalizējusies, esot mākslinieku rezidencē Parīzē – kādas ir centra un provinces attiecības, uzmanības centru nobīdes iespējamība, to potenciālā decentralizācija. Gulbe stāsta: “Tiek izmantoti visdažādākie mediji, ir būvētas instalācijas, ir izdrukas, redīmeida objektu kompozīcijas, ir gleznots uz griestiem, veidoti atsegumi, un viss ļoti saspēlējas ar jau esošo vidi, kas ir ļoti bagāta ar visdažādākajām detaļām, kultūras mantojumu, ar ļoti daudz dažādiem uzslāņojumiem.”

Māksliniece Inga Meldere radījusi sienu atsegumus un aizklājumus, iedvesmojoties no 19. gadsimta ceļotājas Minnas Freimanes ceļojumu aprakstiem. “Arī šie motīvi ir ļoti, klasiski. Sfinksa, kas guļ noteiktā pozā, piramīdas… piemēram, tas tāds suvenīra tipa arī abstrahēts, aprobēts elements, kuru viegli pārnest, pārvest no vienas vietas uz otru kā piemiņu. Un tad tā ideja, ka centrālais kļuvis par lokālo.”

Izstādē ar saviem darbiem piedalās vairāk nekā 10 autoru, lielākoties tie ir jaunradīti tieši šai vietai. Atis Jākobsons portretējis savus suņus. “Dzīvnieku portreta žanrs, – kur ir tā robeža, kad tas jau kļūst kaut ko banālu. Bet man šķiet, kas mani pašu uzrunāja, emocijas, ko var notvert. Tā dzīvnieku psihe vai emociju pasaule ir ļoti interesanta cilvēkam.”

Izstāde Padures muižā apskatāma līdz 30. aprīlim.