Dažās skolās atklājas skarba aina ar Covid-19 inficētajiem

Gulbenes novadā teju kā apkopoti rezultāti par skolēnu testēšanu pirms jaunā mācību gada. Izglītības pārvaldes vadītāja Edīte Kanaviņa ReTV Ziņām atzīst - nepatīkams bija pārsteigums, uzzinot par 21 pozitīvu gadījumu. “Tas ir salīdzinoši liels skaits vasaras periodam. Jāsaka tā - ir lielākā Gulbenes novada skola, kur 50% bērnu mācās, kopā 1200, no tiem testēti vairāk nekā 900 skolēnu. Šis te 21 pozitīvais gadījums.”

Kanaviņa skaidro, ka pozitīvie gadījumi savā starpā nav saistīti, ar šo skolēnu ģimenēm šobrīd sadarbojas Slimību un profilakses kontroles centrs (SPKC). Jaunā mācību gada sākumu atklātie pozitīvie skrīninga rezultāti Gulbenes novadā neietekmēs. “Gadījumi ir no dažādām skolēnu vecuma grupām un dažādos klašu kolektīvos. Tāpēc saglabājam esošo plānu, ka sāksim 1. septembri un mācību procesu izglītības iestādēs.”

Tikmēr Cēsu novadā skolēnu testēšanas laikā pagaidām atklāts tikai viens pozitīvs gadījums. Tomēr novada izglītības pārvaldes vadītāja Lolita Kokina ReTV Ziņām iezīmē citas problēmas, piemēram, daudzi vecāki nezināja, kur un kā atrast bērna testa rezultātus. “Rezultāti bija ilgi jāgaida. Saprotam, ka liels testu skaits. Varbūt arī kā pašvaldība, arī gribētu saņemt informāciju - jūsu novadā tādā izglītības iestādē ir tik un tik pozitīvi gadījumi.”

Jāpiemin, ka daudzviet, piemēram, Daugavpilī, Rēzeknes novadā, Talsu novadā un arī Jelgavā vēl šodien - divas dienas pirms mācību gada sākuma - skolēni nodeva siekalu paraugus skrīningam. Turpmāk tā jau kļūs par iknedēļas rutīnu katrā mācību iestādē. SPKC ReTV Ziņām skaidro - no kopējā pozitīvo Covid-19 testu skaita 8% šobrīd ir saistīti ar skolās veiktajiem siekalu testiem.

Ilze Arāja, SPKC pārstāve, uzsver, ka pēdējo sešu nedēļu laikā kopumā ir vērojams saslimstības pieaugums sabiedrībā. Īpaši aizvadītajā nedēļā, kad saslimušo skaits pieauga pat par 38%, tai skaitā Covid-19 lipīgākais Delta variants strauji izplatās arī bērnu un jauniešu vidū. “Uz skrīningiem ierodas, ir jau simtomi, bet tas domāts kā saaukstēšanās - bijām ar radiem mežā, staigājām pie jūras. Vecāki domā, ka parasta saaukstēšanās, bet, taisot testu, tas ir pozitīvs, un ir Covid.”

Tikmēr pašvaldību izglītību pārvaldes atzīst, mācību iestādēs jau ir gatavs plāns B un pat C, kā rīkoties tad, ja saslimstības radītāji turpinās augt. Galvenais pēc iespējas ilgāk klātienē saglabāt mācības pašiem mazākajiem. Konstatējot pozitīvus gadījumus, mācību iestādēs noteikti būs klašu kolektīvi, kuriem mācības būs jāplāno attālināti. 


Foto: Freepik