Daugavpils domē sākusies reorganizācija. Saimniecisku vai politisku iemeslu dēļ?

Daugavpilī, mainoties politiskajam galvgalim, strauji sākta kapitālsabiedrību un struktūrvienību reorganizācija. Šīs pārmaiņas ir tiešām saimnieciska rakstura vai tomēr balstītas politiskos motīvos?

Daugavpilī sākusies politiski iepriekš jau solītā kadru revīzija. Dome jau paspējusi apvienot vai likvidēt atsevišķas kapitālsabiedrības, taču arī citur gaidāmas pārmaiņas. “Atsevišķās struktūrvienībās ir tādi kā politiskie darbinieki, kuri savus amatus ieguva, esot politiskajā partijā. Diemžēl ir daudz jautājumu par šo darbinieku darba efektivitāti un nepieciešamo izglītības un pieredzes līmeni, lai ieņemtu konkrēto amatu,” saka Valērijs Kononovs, Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks.

Tā savus lēmumus pamato jaunā Daugavpils politiskā elite. Uz nākamo domes sēdi plānots virzīt priekšlikumu likvidēt Revīziju un audita nodaļu. Tas ir piecu darbinieku kolektīvs. Nodaļas vadītājs oponē šādam lēmumam - viņam ir 12 gadu pieredze darbā domē, viņa komandā strādā arī ekonomikas zinātņu doktore. “Varbūt Andrejam Elksniņam, viņš ir jauns cilvēks, trūkst pieredzes un viņš nezina, kas ir revīzija un audits. No otras puses - varbūt viņam ir, ko slēpt,” stāsta Vladimirs Pjankovskis, Daugavpils domes Revīziju un audita nodaļas vadītājs.

Revidents stāsta, ka vēl pagājušajā domes sasaukumā Andreja Elksniņa vadītajai domei ziņojis par problēmām Daugavpils katlumājas būvniecības projektā, taču tās ignorētas. Atgādinām, ka Centrālā finanšu un līgumu aģentūra jau pavasarī gatavojās lauzt līgumu ar uzņēmumu “Daugavpils siltumtīkli”, jo konstatēti pārkāpumi iepirkumu procedūrā. “Citus iemeslus es neredzu. Vai nu tā ir izrēķināšanās, vai arī “taisīt muti ciet”, lai nebūtu liekas informācijas,” skaidro Vladimirs Pjankovskis.

 “Dotās nodaļas darba kvalitāte, manuprāt, esmu pārliecināts par to, ir apšaubāma. Darbs tika pildīts pēc politiskā pasūtījuma,” stāsta Valērijs Kononovs.

Jaunā politiskā vadība no “Saskaņas” saka - pašreizējo darbinieku vietā nepieciešamības gadījumos pašvaldība pasūtīs zvērinātus revidentus ārpakalpojumā un Juridiskajā departamentā izveidos jaunu Pretkorupcijas nodaļu. Arī domes opozīcija atbalsta vēlmi mazināt administratīvo slogu, bet apšauba to, tieši kā tas tiek darīts. “Daugavpilī ir jāveic nevis nepārdomātas reorganizācijas, bet bija jāpasūta funkcionālais audits. Tie visi aspekti, kas šobrīd notiek Daugavpilī, ir tīri politizēti, tās ir “raganu medības”, netiek meklēti profesionāli cilvēki,” saka Pēteris Dzalbe, Daugavpils domes deputāts (“Daugavpils novada partija”).

“Likumā par pašvaldībām ir tiesību norma, ka šim lēmumiem ir jābūt maksimāli lietderīgiem. Tas, protams, ir interpretējams un stiepts jēdziens,” pauž Viesturs Razumovskis, VARAM pārstāvis.

Lietderību vērtē Valsts kontrole, kas šomēnes jau ziņoja - pašvaldībām šobrīd tiek pievērsta pastiprināta uzmanība. Savukārt ministrijā atgādina - darbinieki var vērsties tiesā, tiesāšanās pieredze pret saviem darbiniekiem Daugavpils domei jau ir. Tāpat kā citās pilsētās un novados, arī Daugavpilī dome ir viens no lielākajiem darba devējiem tās teritorijā.