Daudzus seniorus 20 eiro pabalsts vakcinēties nemotivē

Lēmums izmaksāt 20 eiro mēnesī tiem senioriem, kuri ir vakcinēti pret Covid-19, sabiedrībā raisa diskusijas. Ko par jauno pabalstu domā pensionāri Jēkabpilī?

Valsts prezidents Egils Levits izsludinājis grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, paredzot, ka no 1.novembra līdz nākamā gada 31.martam seniori, kuri ir vakcinēti pret Covid-19 vai saņēmuši konsīlija atzinumu par nepieciešamību atlikt vakcināciju, saņems atbalstu 20 eiro apmērā. Labklājības ministrijā uzsver, ka atbalsts pensionāriem tiks piešķirts, ņemot vērā vispārējo cenu pieaugumu, tostarp energoresursu cenu sadārdzinājumu, kā arī - lai veicinātu vakcinācijas pret Covid-19 aptveri senioru vidū. Jēkabpilī aptaujātajiem pensionāriem iniciatīva gan nešķiet pareiza.

 “Tas nav slikti, bet - kāpēc ne visiem? Ja viņi elektrībai grib palīdzēt. Reizē arī motivēt vakcinēties. Protams, bet tad vajadzētu visiem,” saka Ruta, iedzīvotāja.

 “Pie savas algas, lai viņi pieliek klāt! Ko mums tie 20 eiro? Viņiem vismaz kaut kas būs vairāk. Mēs iztiksim, viss kārtībā,” pauž Hedviga, iedzīvotāja.

Aptaujājot vēl citus Jēkabpils pensionārus, var pārliecināties, ka 20 eiro pabalsts viņiem nedod nekādu motivāciju vakcinēties. “Lai nemaksā. Ja iet, tad iet tāpat – bez maksas. Naudas dēļ es neiešu vakcinēties. Ja iešu, tad tāpat tikai,” uzsver Jānis.

 “Nepareizi dara. Arī nevakcinētajiem vajadzēja pensionāriem. Pagaidām nevakcinējos, nezinu, kas tālāk būs,” saka Ināra, iedzīvotāja.

Nolemts piecu mēnešu laikā izmaksāt 100 eiro – 20 eiro katru mēnesi – ikvienam Latvijas iedzīvotājam vecumā no 60 gadiem, kurš ir vakcinējies pret Covid-19 vai būs to izdarījis līdz šī gada beigām. Pabalstu sāks izmaksāt decembrī, vienlaikus izmaksājot naudu par novembri un decembri. Ja cilvēks saņem vecuma pensiju, invaliditātes pensiju vai kādu citu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras administrēto pabalstu, viņam nekas nav jādara, lai saņemtu jauno pabalstu. Tas tiks automātiski izmaksāts bez personas iesnieguma. Tad, ja cilvēks nesaņem nevienu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras administrēto pabalstu, viņam jāraksta iesniegums, lai saņemtu 20 eiro mēnesī.

Labklājības ministrija aprēķinājusi, ka izdevumi pabalstiem kopā veidos apmēram 48,5 miljonus eiro. Aprēķins balstās uz pieņēmumu, ka novembrī būs vakcinēti 80 procenti no vecuma grupas pārstāvjiem, savukārt no decembra vakcinācijas aptverei starp senioriem būtu jābūt jau 95 procenti.


Foto: Freepik