Daudzdzīvokļu namu pagalmi - izaicinājums ugunsdzēsējiem

Operatīvajam dienestam piekļūt notikumai vietai daudzdzīvokļu namu pagalmos nereti ir neiespējamā misija, jo tajos novietotās automašīnas bieži vien traucē iespējami ātri nokļūt nelaimes gadījuma vietā. Lai pievērstu uzmanību šai problēmai, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests rīko akciju, kuras laikā tiek pārbaudīta pagalmu pieejamība. 

VUGD Vidzemes reģiona brigādes Limbažu daļas komandieris Arnis Banders atzīst - ir vairāki daudzdzīvokļu namu pagalmi, kur nepieciešamības gadījumā glābējiem nebūtu iespējams piekļūt notikuma vietai.  Ir reizes, kad daļēji tai var piekļūt, braucot pa zālāju. Tomēr arī tas nav risinājums, jo glābēju mašīnas kopējais platums darba kārtībā ir pieci metri. 

Arnis Banders, VUGD VRB Limbažu daļas komandieris: “Tās mašīnas ir saliktas tā, ka cilvēki reizēm domā tikai par to, kā tikt mājā, tuvāk nama durvīm atstāt mašīnu. Nedomā - ja notiks kaut kāds ekscess mājās, vai kāds negadījums, ja būs, kā operatīvie dienesti varētu tikt pie šīs mājas klāt.”

Šīs akcijas mērķis ir pievērst ne tikai namu iedzīvotāju, bet arī pašvaldības un zemes īpašnieku vērību tam, ka, ja notiek kāda nelaime, operatīvais dienests nespēj pildīt savu darbu efektīvi, kad katra sekunde ir izšķiroša. Ir vērts aizdomāties, vai nākotnē nevajadzētu atteikties no daļas zaļās zonas, par labu automašīnām.

Jānis Skrastiņš, VUGD VRB komandieris: “Šobrīd, veidojot šīs mājas, tad ne tikai jādomā par viņu siltināšanu, un citām lietām, bet padomāt arī par šo te "x" stundu, kas diemžēl var notikt, un kā tad šie te speciālie dienesti pie mums nokļūs, un kā viņi mums spēs palīdzēt.”

Šī nav pirmā reize, kad Ugunsdzēsības un glābšanas dienests rīko šādu pagalmu apsekošanu - iepriekš tādas notikušas Madonā, Valmierā, kā arī citās Latvijas pilsētās. Diemžēl, situācija visur ir līdzīga. Iemesls - lielākā daļa ēku projektētas un celtas vēl padomju gados, kad automašīnu skaits bija krietni mazāks nekā šobrīd.