Daudz pacientu kovida pandēmijas dēļ ar ielaistu tuberkulozi

Tā kā pie mums cilvēki vēl arvien slimo ar tuberkulozi, Pasaules Veselības organizācija ierindojusi Latviju to 18 Eiropas valstu vidū, kurās šī lipīgā infekcijas slimība ir prioritāra problēma. Eksperti norāda - šobrīd valda haoss arī tuberkulozes slimnieku uzskaitē, kovida pandēmija situāciju pasliktinājusi vēl vairāk.

Vēl būdams students, pazīstamais radiožurnālists Aidis Tomsons saslima ar tuberkulozi. Sākumā viņam gan nebija ne jausmas par diagnozi, taču traucēja nepatīkamas izjūtas. “Man bija nogurums, kas ir tipiska tuberkulozes pazīme, bet tas dažādām situācijām varētu būt. Nav rādītājs, no kā uzreiz var spriest, vai tā ir tuberkuloze. Otrkārt, man bija ļoti netipiska indikācija. To arī tuberkulozes slimnīcā meklēja, bet tā arī neizskaidroja – man stipri sāpēja kājas.”

Pagājis daudz gadu, kopš Aidis ir pavisam izveseļojies, tomēr situācija ar tuberkulozi Latvijā kopumā nav iepriecinoša. Kā šodien diskusijā atklāja speciālisti, saslimstības līkne izskatās lejupejoša, taču kovida pandēmijas dēļ daudz gadījumu palikuši neatklāti. Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule saka: “Pasaules Veselības organizācija atzīmē, ka pēdējos gados Covid-19 pandēmijas dēļ 20-30% tuberkulozes gadījumu netiek atklāti. Šo situāciju mēs redzam arī Latvijā; pieļauju, ka ir daļa pacientu, kas nenonāk līdz mediķiem. To redzam jau šogad, jau gada sākumā, ka nāk un stājas mūsu stacionārā ļoti smagi pacienti ar ļoti, ļoti plašām un ielaistām tuberkulozes formām.”

Patieso ainu grūti novērtēt arī tāpēc, ka jau vairākus gadus nav sakārtots pacientu reģistrs – Slimību profilakses un kontroles centra datu bāzē atrodamie jaunākie dati par tuberkulozi ir par tikai 2017. gadu, un pašlaik speciālisti operē ar aptuveniem skaitļiem. Rīgas Austrumu slimnīcas ārstniecības direktore Ilze Pučkure saka: “Iespējams, laika maiņās ir nedaudz noklīdis, kurš par šo reģistru tur rūpi. Vēlos to aktualizēt, jo tas ir būtiski ne tikai pacientiem, bet arī ārstniecības kvalitātei. Arī pētniecībai, jo tas mums dod iespēju ne tikai apzināt pacientus, bet redzēt arī ārstēšanas rezultātus, izmantotās terapijas.”

Veselības ministrs Daniels Pavļuts šodien uz ReTV jautājumu, kāpēc nav sakārtota sistēma, atbildēja – viņš esot informēts par problēmu, sīkāk neko nekomentējot. Kamēr institūcijas atbildību par reģistru futbolē viena pie otras, Pasaules Veselības organizācija par sasniedzamu uzskata mērķi tuberkulozi Eiropā izskaust pavisam. To par nereālu neuzskata arī bijušais pacients, atgādinot, ka ārstēšanu apmaksā valsts, slimība ir viegli diagnosticējama. “Tuberkulozi atrast ir viegli – pietiek uztaisīt fluorogrammu jeb rentgenu. Bet mēs esam slinki doties pie ārstiem,” stāsta Aidis Tomsons.

Plaušu rentgens noteikti jāveic, ja ir tuberkulozes pazīmes – klepus, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svara zudums, svīšana naktīs, nespēks un nogurums. 


Foto: Freepik