Dārzkopji gatavojas pavasarim, barojot putnus

Barot putnus, izvietojot barotavas vai novietojot ēdienu uz palodzēm, iekarot balkonu un lodžiju margās, aicina dārzkopības eksperti.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs vecākais eksperts dārzkopībā Māris Narvils saka: “Esmu novērojis, ka zīlītes, paviesojoties šajā te barotavā, kad izsalkumu ir remdinājušas, viņas ļoti labprāt izložņā košumkrūmus, zariņus caurskata - kur kas ir paslēpies, to visu lasa, apēd un iznīcina.”

Dārzkopības eksperts Māris Narvils ReTV skaidro - ziemā piebarotie putni dārzu apciemo arī siltajos mēnešos, kad dažādus augus, ziedus un krūmājus sāk apdraudēt kaitēkļi. Un tie savukārt putniem garšo. Taču, lai pievilinātu putnus, ar barotavu vien nepietiekot.

Māris Narvils: “Ja mēs gribam būt tie lielie Dieva dārznieki, kas darīsim visu ko mums gribās, tad nebrīnīsimies, ka daudz kas brūk virsū un grauž un ēd nost vasarā, jo tiem putniem nav ko īsti darīt un kur apmesties.”

Arī ornitologs Agnis Bušs stāsta - dārzam jābūt daudzveidīgam, lai putni varētu kļūt par dārznieku palīgiem: “Lai tas nav viens augs, viena kultūra vai atstājam maz koku. Savukārt, ja tur būtu daudz elementi (jo dažādāki elementi, jo dažādāki putni) izveidosim vairāk māju, dzīvoklīšu putniem. Jā, tad var palīdzēt kontrolēt kukaiņus."

Agnis Bušs gan atzīst - arī barotavu izveidošana šobrīd var līdzēt. “Daļai putnu, iespējams, tas varētu nospēlēt. Ja ziemā baro dārza, tad varētu arī palikt vasarā.”

Iemīļotākā barība, ar kuru cilvēkam cienāt putnus, esot neceptas un nesālītas saulespuķu sēklas, taču tie, kuri ir gaļēdāji, ēdīs speķi.

Tomēr jāatgādina, - ja putnu barošanu tiek sākta, to pārtraukt nedrīkst. Tas šīm dzīvajām radībām var radīt pat letālas sekas.

Tikmēr Māris Narvils norāda uz vēl kādu niansi, kuru gan svarīgi būtu zināt jau pirms ziemas – pirms ziemas visus dārzus nenovākt pavisam, bet atstāt ziedošos augus, kur var būt sēkliņas.

Arī rudenī atstātie vilkābeles, irbenes un mežābeles augļi putniem jau šobrīd māju dārzos liktu justies gaidītiem.

Tikmēr ābeļu audzētāji norāda - barotavas gan nav nepieciešamas, taču ir noteikts skaits putnu būru, kas jāizvieto saimniecībā. Savukārt, tomātu audzētāji neraujas putnus piebarot, jo drīzāk ir traucēklis – putni, ķerot augļu mušiņas, sabojā ražu un saknābā siltumnīcu plēves. 


Foto: Pixabay.com