Daļa cilvēku vīlušies par lietotnes “Apturi Covid” darbību

Pērn programmētāji radīja mobilo lietotni “Apturi Covid”. Netrūkst cilvēku, kuri sākumā to cītīgi ielādējuši savā mobilajā lietotnē, taču nekādu reakciju no šīs lietotnes tā arī nav saņēmuši, lai gan bijuši kontaktā ar Covid-19 pozitīvu personu. Kāda ir šīs aplikācijas darbība šodien?

ReTV Ziņu moderators Oskars Brasliņš, tiklīdz bija iespējams, savā mobilajā telefonā ielādēja lietotni “Apturi Covid”, jo vēlējās būt atbildīgs pret apkārtējo sabiedrību. Taču brīdī, kad paša ģimeni skāra saslimšana, lietotne klusēja. “Es saslimu no sievas, kurai arī ir šī aplikācija. Tas nozīmē, ka vajadzēja jau būt paziņojumam uz telefonu, jo tos neizslēdzām, kopā vairāk par šīm 15 minūtēm pavadām, tātad - aplikācijai būtu jānostrādā,” saka Oskars Brasliņš, ReTV Ziņu moderators.

Saziņu ar ReTV Ziņu moderatoru un viņa ģimeni veica Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) darbinieki, vēlāk jau ģimenes ārsts, bet mobilo lietotni kopš tās reizes Oskars no sava telefona esot izdzēsis. Arī ReTV Ziņu uzrunātā Anna no Rēzeknes teic, lai gan “Apturi Covid” telefonā instalēta jau tiklīdz par to tapa zināms, tā nekad nav reaģējusi. “Brīdī, kad uzturējos ilgi blakus personai, kas ir inficēta, man neviens neziņoja - ne lietotne, ne SPKC, ka es esmu atradusies blakus inficētam cilvēkam.”

Jāteic, ka arī vietnē, kur lietotni iespējams lejupielādēt savā mobilajā telefonā, cilvēki dalās ar ne visai glaimojošiem komentāriem. SPKC gan norāda, ka aplikācijas darbības ātrums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, vai telefonā ir ieslēgti attiecīgi iestatījumi un vai inficētā persona lietotnē ir ievadījusi kontaktu apziņošanas kodu, kuru izsniedz SPKC. “Ja tu esi saņēmis pozitīvu testu, tev ir aplikācija un vēl nav sazinājies epidemiologs, lai veiktu aptaujas, var rakstīt uz e-pastu. Tad info nodos epidemiologam, tur ģenerēs kodu, kontaktpersonas brīdinās laicīgi,” skaidro Ilze Arāja, SPKC pārstāve.

Arāja skaidro, ka lietotnes darbībā bija novērojami traucējumi laikā, kad dienā saslimušo skaits pārsniedza tūkstoti. Šobrīd tie esot novērsti, līdz ar mācību gada atsākšanos lietotni atkal lejupielādējot vairāk. Tās galvenais uzdevums esot par iespējamu saslimšanu brīdināt tos cilvēkus, kurus mēs nepazīstam un neapzināmies, ka varētu inficēt.

Līdz šim lietotne lejupielādētā vairāk nekā 363 tūkstošus reižu, SPKC ģenerējis vairāk nekā 5000 kodus inficētām personām, ar kuru palīdzību tālāk jau apzinātas šo personu iespējamās kontaktpersonas.