Daļa 14. Saeimas deputātu varētu nesaņemt pielaidi valsts noslēpumam

Daļai 14. Saeimā ievēlēto deputātu varētu nepiešķirt pielaidi valsts noslēpumam. Satversmes aizsardzības birojs (SAB) kandidātus vēl vētīs. SAB ReTV Ziņām norāda – šogad deputātus īpaši vērtēs, ņemot vērā šā brīža ģeopolitisko situāciju. Teorētiski tas nozīmē, ka daļa Saeimā ievēlēto parlamentāriešu nevarēs piedalīties vairākās Saeimas atbildīgās komisijās.  

Saeimas komisijas, kurās nepieciešama pielaide valsts noslēpumam ir Nacionālās drošības komisija, Ārlietu komisija, Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas. Satversmes aizsardzības birojs ReTV Ziņām saka – šogad vērtēšana būs īpaši detalizēta.  Ieva Dzelme-Romanovska, SAB pārstāve komunikācijas jautājumos: “Šajos apstākļos, kādi patlaban ir pasaulē un mūsu reģionā, skaidrs, ka tas atstāj savu iespaidu, tāpēc ļoti, ļoti rūpīgi tiks skatīts katrs pieteikums, katra prasība un katra persona”

SAB saka – visiem Saeimas deputātiem pielaide nav nepieciešama, turklāt par to drošības dienesti lems pēc tam, kad to pieprasīs Saeima. Bet – kuri tad varētu nesaņemt šādu augstākā līmeņa pielaidi? Pieredzējis politiķis, bijušais premjers un Nacionālās drošības komisijas vadītājs Māris Kučinskis ReTV Ziņām pieļauj – tie varētu būt gandrīz vai visi no partijas “Stabilitātei”. “Mana prognoze, ka diezgan pat droši [ka nesaņems]. Es gan nepazīstu faktiski nevienu. Tur par diviem personāžiem ir runāts .. viena tur, kura jau ir izteikusies, ka es būtu izbrīnīts, ja kaut ko dabūtu, prasot, un, protams, pats Rosļikovs”.

Kučinskis kā varbūtēju iemeslu pielaides nepiešķiršanai min to, ka partijas “Stabilitātei” kandidātu publiskie izteikumi vērtējami kā pretvalstiski. “Tie ir vienkārši nepieņemami, var iznākt tā, ka tajās komisijās, kur jābūt pielaidei, nepiedalīsies neviens [no “Stabilitātei!”].”

Kučinskis pieļauj, ka, iespējams, šī būs pirmā reize, kad kāda partija nebūs pārstāvēta visās komisijās. Viņš norāda, ka pārbaudes veic ne tikai VDD un SAB, bet vajadzības gadījumā arī Valsts ieņēmumu dienests un arī Militārās izlūkošanas dienests. Un šeit viņš norāda arī uz Aināru Šleseru, kurš pārstāv partiju “Latvija pirmajā vietā” “Mēģināšu būt ļoti, ļoti korekts, tāpēc teikšu, ka viņu skatīs ar īpašu rūpību.”

ReTV Ziņas sazinājās ar vairākiem pārstāvjiem no partijas “Stabilitātei!”. Sadzirdot, ka zvana žurnālists, viņi no komentāriem atteicās uzreiz, neuzzinot pat jautājumu. Partijas vadītājs Aleksejs Rosļikovs pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem sazināties komentāru arī nesniedza. Līdzīgi nesazvanāms bija arī Ainārs Šlesers, taču viņa partijas biedrs Vilis Krištopans ReTV Ziņām pauda absolūtu pārliecību, ka Šlesers pielaidi saņems. Tiesa – pēc viņa izpratnes pielaides piešķiršana notiek pavisam citā ceļā. Vilis Krištopans, 14.Saeimas deputāts, “Latvija pirmajā vietā” pārstāvis: “Es tādu situāciju nepieļauju, tāpēc, ka tad, kad dibināju partiju pirms gada, es izrunājos ar visiem iespējamiem amerikāņiem visaugstākajā līmenī. Es pats esmu ticies ar Senāta spīkeri, es pats esmu bijis pie Trampa mājās, es aprunājos ar visiem amerikāņiem. Visi kā viens amerikāņi teica – mums pret Aināru Šleseru pretenziju nav”.

Kaut gan Latvijas likumi nosaka, ka lēmumu par valsts pielaidi pieņem Satversmes aizsardzības birojs, Krištopans arī norāda, ka pielaides piešķirot NATO un viņa vārdiem sakot “lielie vīri augšā”. Vilis Krištopans: “Ja pretenzijas būs pret Aināru Šleseru, tad tās būs kaut kādu lokālu bāleliņu izdomātas. Mēs tos bāleliņus atšifrēsim un viņi nelems šeit par Aināra Šlesera pielaidi. Par Aināru Šleseru lems NATO tur augšā.”

SAB ReTV saka, ka ar lēmuma pieņemšanu par pielaidi valsts noslēpumam atsevišķiem deputātiem nekavēsies.  

 


Foto: Evija Trifanova/LETA