CSP: šķirto laulību skaits samazinās

Sabiedrībā pazīstamas personas publiski rīko attiecību skaidrošanos; vēsta par šķiršanos un bērnu dalīšanu. Pandēmijas laikā ReTV Ziņām gan policija, gan psihologi ir pauduši – ierobežojumu, ilgās kopā būšanas un spriedzes dēļ pieaug ģimenes strīdu un konfliktu skaits. Pēdējo mēnešu laikā novērots – arvien vairāk pāru savas attiecības kārto publiski.

Varētu šķist – arvien vairāk cilvēku šķiras. Centrālā statistikas pārvalde (CSP), skatoties pēdējo četru gadu datus, gan secina ko citu. “Pirms pandēmijas 2018., 2019. gadā šķīra ap 6 000 laulību gadā, tad jau 20. gads iezīmēja, ka šis skaits kritās par 800 laulībām. Tātad - tikai 5200. Provizoriskie dati rāda – 2021. gadā būs vēl mazāk,” saka Sigita Šulca, CSP sociālās statistikas direktores vietniece.

Šīs juridiskās saistības visbiežāk saraujot 25 līdz 39 gadu vecumā. “Vismazāk šķirto laulību ir vecumgrupā līdz 29 gadiem. It īpaši vīriešiem. Tas ir skaidrojams ar to, ka arī laulība tiek noslēgta vēlāk, pēc 30 gadiem ir aktīvais vecums. Ir pieaudzis laulības ilgums, kas tiek šķirts. Jau pagājušo gad ziņojām, ka tas ir aptuveni 13,3 gadi,” saka Sigita Šulca.

Tikmēr notāres Zanes Ernštreites pieredzē bijuši gadījumi, kad viens cilvēks šķiršanās procesam gājis cauri vairākkārt. 2% no cilvēkiem mēdzot pārdomāt un pieteikumu atcelt. “Viegli nav, jo šķiršanās ir sāpes, citreiz tas ir jūtams telpā, fiziski pat liekas, ka ir ļoti smagi. Grūti ir, kad ir jauni cilvēki, tu redzi, ka viņiem tas ir vairāk par saprātīgo domu, tas lēmums ir pilnīgi emocijās pieņemts. Viens otram spītē. Tādi gan arī atnāk un atsauc savu iesniegumu.”

Sevišķi grūts šis process ir, ja pārim ir kopīgi bērni. Pie notāra gan laulību šķir tad, ja abas puses par mantas sadali un bērniem ir vienojušās. “Viņi citreiz izmanto mediatorus, advokātus. Esmu dzirdējusi, kuri negācijas rezultātā ir spējuši paskatīties uz lietu mierīgāk, bez emocijām, nonākt pie risinājuma. Protams, ir reizes, kad nevar vienoties, un ir tiesas ceļš, tad pāra vietā lems tiesa,” pauž Zane Ernštreite.

Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētāja Evija Kļave: “Ja salīdzinām datus par 2020. gadu un 2021. gadu, cik daudz pāru ir izmantojuši valsts finansētās mediācijas pakalpojumus, valsts dotē programmu ģimenes strīdos, pieejamas piecas sesijas, kur katra ilgst stundu. Ja skatāmies, līmenis ir tāds pats. Būtiskas atšķirības nav.”

Mediatoru padomē ReTV Ziņām atklāj – šo pakalpojumu izmanto tie, kuri nonākuši strupceļā. “Tie jautājumi, kas tiek risināti mediācijas ceļā, visbiežāk ir manis minētie – saskarsmes tiesības, uzturlīdzekļi, apmērs, maksāšana, jautājumi, kas saistīti ar bērnu dzīvesvietu. Lēmumu par pašu risinājumu pieņem pašas puses, cik ātri tas izdosies, tas atkarīgs no pašām pusēm. Vidējais ilgums ir 47 dienas,” norāda Evija Kļave.

Ja pāris šķiroties cieņpilni, nevis neskaitāmām domstarpībām, par brīviem cilvēkiem var kļūt jau mēneša laikā. Ja pāris netiek galā, process var ilgt pat gadus, jau tiesājoties. 


Foto: Freepik