Covid-19 laikā palielinās pašnāvnieciski noskaņotu jauniešu skaits

Organizācija “Pusaudžu resursu centrs”, kas sniedz bezmaksas multi-disciplināru atbalstu 10-18 gadus veciem jauniešiem un viņu ģimenēm, norāda - šobrīd vidēji katrs piektais jaunietis cieš no pašnāvnieciskām tieksmēm. Ja Pusaudžu resursu centra filiālē Liepājā pērn pēc palīdzības vērsās 64 ģimenes, šā gada pirmajos piecos mēnešos tās jau ir 60.

“Tas, kas mūs dara bažīgus, ir statistika, ka ne tikai biežāk pusaudži vai viņu vecāki vēršas pēc palīdzības pie mums, bet arī tās problēmas kļūst tikai nopietnākas,’’ saka organizācijas “Pusaudžu resursu centrs’’ vadītāja, Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

Zane Lobanova, organizācijas “Pusaudžu resursu centrs’’ Liepājas filiāles psiholoģe, pauž: “Bieži vien vecāki jauc slinkumu ar depresiju. Tas nav labi, jo, iespējams, ka vecāki neatpazīst, kas notiek ar bērnu. Vairāk koncentrējas uz mācību problēmām.’’

Jaunieši centram stāstot, ka visvairāk šajā Covid-19 pandēmijas laikā viņus uztrauc aizliegums tikties ar draugiem, apmeklēt pulciņus un izmantot izklaides iespējas. Viens no lielākajiem depresijas iemesliem esot attālinātais mācību process.

Anita Masaļska, organizācijas “Pusaudžu resursu centrs’’ klīniskā vadītāja, saka: “Ja arī būs kādi ierobežojumi, ceru, ka tomēr būs atrasti dažādi mehānismi vai veidi, kā atsākt klātienes mācību procesu, vai arī atsevišķi sistēmas izdomātas, lai jaunieši apgūtu zināšanas.”

Vairāki jauniešu emocionālās veselības eksperti un arī Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska jau iepriekš esot izteikušies, ka Covid-19 pandēmijas radītās depresijas dēļ jauniešiem pasliktinās sekmes, liela daļa no viņiem - pat vairāki tūkstoši - varētu šajā gadā skolu nepabeigt, tādējādi rodot risku nākotnē saņemt zemāku atalgojumu un sliktākas karjeras iespējas. Liepājas Izglītības pārvalde stāsta, ka, analizējot sekmes pirmajā semestrī, varēja novērot, ka ir pieaudzis skolēnu skaits ar nepietiekamiem vērtējumiem.

Lai veiksmīgāk sekotu līdzi skolēnu emocionālai labsajūtai, fonds “Plecs” izveidojis digitālu atbalsta rīku, kas ļauj mērīt šos procesus. To šobrīd izmanto 15 izglītības iestādēs visā valstī, tostarp Liepājā - trīs skolās. Esot plāns šādu rīku nākamajā gadā ieviest pilnīgi visās skolās. Tāpat ārpus izglītības iestādēm jauniešiem, kuriem ir depresijas simptomi, ir iespējams vērsties pēc palīdzības pie ģimenes ārstiem, kā arī zvanīt pa bezmaksas diennakts atbalsta tālruni 27722292.


Foto: FreePik