Cīnās par zemāku nodokļa likmi grāmatām

Valmieriete Inese grāmatnīcā atradusi dāvanu mammai - skaistu grāmatu par Itāliju. Tās cena ir ap 18 eiro. Tik skaistai grāmatai tas esot normāli - saka Inese. Grāmatu iegādei mēnesī tērējot ap 30 eiro. Pirktu vairāk, ja grāmatas būtu lētākas, tāpēc piecu procentu PVN viņa atbalsta.

  “Es domāju, tas būtu ļoti labi. Piemēram, es nopirku krievu kriminālromānu. Tieši tāpēc, ka tie ir ļoti lēti, mīkstajos vākos nopērkami. Ja man tas nepatiks, man nebūs žēl. Diemžēl gadās nopirkt dārgāku kriminālromānu latviski, bet pēc tam ir žēl, ka nebija manai gaumei atbilstošs,” stāsta Inese.

Grāmatas ir dārgs prieks, pircēji cenas vērtē kā augstas, atzīst ReTV Ziņu uzrunātie grāmatu pārdevēji. Īpaši dārgas ir jaunās grāmatas, tāpēc daudzi gaida, kad kāroto izdevumu nocenos.

Ilona Kaļiņina, pārdevēja konsultante grāmatnīcā, saka: “Grāmatas vispār ir ļoti dārgs hobijs, jo ne kurš katrs to var atļauties. [..] Ir cilvēki, kas atnāk retāk uz grāmatnīcu. Viņi vienkārši sakrāj savas vēlmītes, atnāk ar lielo sarakstu un visu nopērk. Bet ir, kas atnāk, [nopērk] pa vienai grāmatiņai, pa kartiņai… Pa kādam blociņam, pa pildspalviņai, pa tādiem sīkumiņiem.”

Grāmatizdevēju asociācija akcentē, ka samazinātais nodoklis nav tikai fiskāls jautājums. Grāmatas - tā ir kultūra, izglītība, tā ir mūsu valodas attīstība.

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas vadītāja Renāte Punka: “Nācijai, sabiedrībai ir vajadzīgas grāmatas par ļoti dažādām tēmām. Es domāju, šajā viltus ziņu, nepārbaudītas informācijas un baumu piesātinātajā sabiedrībā grāmata kā avots, kuram var stingri uzticēties, kur vesels autoru kolektīvs ir strādājis, pārbaudījis, ar sirdi un dvēseli strādājis, lai tas būtu labs produkts, nu, tas tomēr ir kaut kas tāds, kas arī 21. gadsimtā sabiedrībai ir nepieciešams.”

Turpinot akciju “Atdodiet grāmatām 5% PVN likmi!”, Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas pārstāvji plāno tikties ar ikvienu valdības ministru. Kultūras ministrija šo iniciatīvu atbalsta un ir apliecinājusi, ka pazeminātā nodokļa likme būs prioritārs jautājums, rudenī lemjot par nākamā gada budžetu. Ja grāmatizdevēji panāks savu, grāmatas jau no nākamā gada sākuma kļūs nedaudz lētākas un izdevēji varēs paplašināt piedāvājumu.


Foto: FreePik