Cīņa par neatkarības atgūšanu. Aptauju par novadu sadalīšanu sāk arī Ādažu novads

Nepieciešamība atvērt Administratīvi teritoriālo likumu, lai lemtu par Varakļānu novada nākotni, uzjundījusi cerības uz atkal atdalīšanos vairākos novados, kuri jau iepriekš bija pret apvienošanos. Šonedēļ aptauja sākta arī Ādažu novadā. No carnikaviešu puses tā izvērtusies cīņā par neatkarības atkalatgūšanu, ko Carnikava pirmoreiz jau izcīnījusi Atmodas laikā. 

Pēc iedzīvotāju iniciatīvas šonedēļ sākta aptauja par Ādažu un Carnikavas novadu sadalīšanu iepriekšējās administratīvajās robežās. Lēmums pašvaldībā pieņemts, jo ar šādu aicinājumu vērsušies gan iedzīvotāji, gan Saeimas frakciju deputāti no Zaļo un zemnieku savienības un Apvienotā saraksta. Priekšsēdētājas vietnieks, kurš pats ir ādažnieks, uzskata, ka pašreiz vēl esot grūti pateikt – dzīve labāka vienā novadā vai atsevišķos, jo plānotā reorganizācija vēl nemaz neesot īsti pabeigta. Ādažu novada domes priekšsēdētājs vietnieks Valērijs Bulāns: “Protams, ka mums ir lielāks kopējais budžets un iespēja realizēt kopējus lielus projektus.”

 Pretēju uzskatu pauž opozīcijas deputāts no Carnikavas. Ādažu novada domes deputāts Imants Krastiņš: “Mums ir savi sapņi. Tagad kopš apvienošanās mūsu Carnikavas novada sapņi, kā Mūzikas un mākslas skola, ceļi apkārt skolai un bērnudārziem... Mēs jūtam, ka tie visi sapņi ir paslaucīti kaut kur apakšā zem paklāja. Tikai pieci no deputātiem nāk no Carnikavas, pārējie 10 no Ādažiem. Lai arī būdami labi cilvēki, kad ir balsojums par ierobežotu naudiņu, nostrādā princips – katram savs krekls tuvāks.”

Tikpat dažādi ir arī iedzīvotāju viedokļi. Ādažos aptaujas anketu kastīte ir pilnīgi tukša. Tikmēr Carnikavā anketu kastīte pildās strauji, iedzīvotāji aizgūtnēm stāsta, ka pēc apvienošanās dzīve kļuvusi sliktāka. Arī svētki vairs netiekot atzīmēti tik daudz un tik krāšņi, kā savā novadā dzīvojot.

Šobrīd gan var teikt, ka sākusies politiskā cīņa par varu, kas, visticamāk, beigsies ar administratīvo tiesvedību, jo Carnikavā izvietotais baneris rāda, ka pašvaldības investīcijas Carnikavā ir par gandrīz 2,5 miljoniem eiro mazākas nekā Ādažos, bet oficiālie pašvaldības dati vēsta, ka starpība ir tikai aptuveni 500 000 eiro.

Ādažu novads gan nav vienīgais, kuš veic aptaujas par atgriešanos iepriekšējās administratīvajās robežās. Parakstus vāc arī Kandavā, Ikšķilē, jau savākusi Babīte.  

VARAM Valsts sekretāra vietniece Ilze Oša: “Reformas ietvaros tika izvirzīti vairāki kritēriji, kurus ir jāizpilda, lai pieņemtu lēmumu par teritoriju apvienošanu vai arī par to, ka teritorija ir patstāvīga. Pierīgas pašvaldībām viens kritērijs bija minimālais iedzīvotāju skaits – 15 000. Savukārt pārējām teritorijām kritērijs ir attīstības centrs. Būtu jāvērtē, vai iniciatīvas rezultātā – pa priekšu tam, kas tiek izteikts – tai teritorijai var attiecināt tos kritērijus.”

Gala lēmumu par pašvaldību priekšlikumiem administratīvi teritoriālās reformas pārskatīšanā pieņems Saeima. 
Kļūdu labojums. Sižeta video materiālā nepareizi titri Ādažu novada domes priekšsēdētāja vietniekam.

Pareizi jābūt: Valērijs Bulāns (LRA). Atvainojamies par sagādātajām neērtībām!