Cikos sākas bērna ceļš uz skolu?

Jāpiebilst, ka skolēna attīstībai arī miegs ir vitāli svarīgs, tādēļ skolu darba organizatoriem būtu jāpievērš papildu uzmanība arī mācību grafiku plānojumam, tostarp papildu nodarbībām un konsultācijām, norāda Tiesībsarga birojā. Lai noskaidrotu, kāda pieredze ir skolēniem dažādās skolās, Tiesībsargs aicina skolēnu vecākus aizpildīt aptauju par to, kāds ir skolēnu miega režīms mācību gada laikā, kā bērns nokļūst skolā un cikos dažādās skolās sākās mācību process.

Biroja pārstāve Ruta Siliņa stāsta, jau šobrīd ir informācija, ka dažādās skolās atšķiras mācību stundu sākums. Esot pat skolas, kurās pirmā stunda ir jau pusastoņos no rīta. “Tas nevabēlīgi ietekmē bērnu, jo mēs arī pieaugušie pusē 8.00 no rīta ļoti tādi asu prātu, čadīgi, mudīgi enerģijas pārpilni diez vai esam. Tāpēc diezgan utopiski prasīt, lai bērns varētu arī jau tik agri no rīta būt enerģijas zinātkāres pārpilns, kas ar midzošām acīm raudzīties skolotājā un apgūt vielu. It sevišķi tad, ja runājam par kādu, kas ir sarežģīta, teiksim, fizika, matemātika, ķīmija, bioloģija, kas ir šie ļoti nopietni priekšmeti. Arī citus priekšmetus nebūtu nav viegli apgūt pusē 8.00 no rīta.”

Tiesībsargs iepriekš bija vērsies gan pie Izglītības, gan Veselības ministrijas, lai rosinātu noteikt agrāko pieļaujamo mācību stundu sākuma laiku. Tās šo jautājumu vēl nav tālāk skatījušas, jo viens no ministriju piedāvātajiem risinājumiem bijis, ka bērniem labāk jāplāno gulēt iešanas laiks, lai miegs būtu pietiekami kvalitatīvs un no rīta skolēns var doties mācību gaitās. Siliņa: “Saprotam to, ka tā agrā celšanās ir saistīta ar vairākiem aspektiem. Ne tikai ar to, cikos sākās pirmā stunda vai tā nultā stunda, proti, uz kuru bērnam ir jāierodas, bet to ietekmē arī tāds aspekts, kā nokļūšana līdz skolai – vai bērns brauks ar sabiedrisko transportu, brauks ar skolas autobusu, ies kājām, varbūt viņu vecāki vedīs.”

Skolēnu vecāki vēl līdz 30. jūnijam var piedalīties aptaujā Tiesībsarga mājaslapā. Ja ģimenē ir vairāki bērni, tad anketa jāizpilda par katru bērnu atsevišķi. Birojā gan uzsver, šī aptauja neattiecas uz pirmsskolas izglītību.


Foto: Freepik; ilustratīvs