Cik vērtīgas ir skolēniem piedāvātās pārtikas pakas?

Lai nodrošinātu skolēnu ēdināšanu attālinātā mācību procesa laikā, vairākas pašvaldības ierasto silto pusdienu vietā ģimenes nodrošina ar pārtikas pakām. Taču vecāki pauduši bažas par tajās iekļauto produktu saturu - tie ir ar zemu uzturvērtību.

Uztura speciāliste Guna Blīdene daļēji apstiprina vecāku bažas ,norādot, ka pārtikas pakās iekļautie produkti līdzinās uzkodām, nevis pārtikai, kas varētu aizstāt pilnvērtīgu ēdienreizi. Ņemot vērā, ka 7. – 12. klašu skolēnu dzīvesveids ir kļuvis mazkustīgāks, jo mācības notiek attālināti, bērnu uzturam būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība. “ Šeit mēs iedodam, žargonā sakot fast food, lai aizvietotu kaut ko, tad labāk iedodam produktus, no kuriem ģimenei uztaisīt kvalitatīvu maltīti, nevis lētāko makaronus un tušonku, ” tā Guna Blīdene.

Pārtikas pakās produkti ir ar nabadzīgu šķiedrvielu saturu, turpretī bagāti ar cukuru un sāli. Speciāliste atzīst, ka ātrie ogļhidrāti, cukurs un sāls veicina aptaukošanos. Tā kā bērni pašlaik nedrīkst iet uz pulciņiem, samazinās fiziskā aktivitāte, tas rada bažas gan par svara izmaiņām, gan kopējo pašsajūtu, tāpēc produktu klāstu noteikti vajadzētu veidot pēc iespējas veselīgāku.

Vecāki, kuri vērsušies pie organizācijas “Mammamuntetiem.lv” ir pateicīgi, ka tādas pārtikas pakas vispār tiek nodrošinātas, tomēr būtu vērtīgi, ja tajās būtu iekļauti arī dārzeņi un augļi. Inga Akmentiņa-Smildziņa, vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja norāda, ka šāds atbalsts ir ļoti nozīmīgs, jo ir daudzi vecāki, kuri ir palikuši bez darba.

Organizācijas pārstāvji uzsver, ka valstī atrodami arī labi piemēri. Alūksnē skolēniem pārtikas pakās ir gan burkāni, gan banāni, arī auzu pārslas un vietējo lauksaimnieku vistu olas. Organizācijas pārstāvji jau griezušies pie Izglītības un zinātnes ministrijas, lai tā pārskatītu pārtikas paku saturu.