Cik daudz var paveikt, ja ir kopīgs mērķis. Atdzimst Īles baznīca

Apvienojoties ziedotājiem, uzņēmumiem un brīvprātīgajiem, 2022. gada maijā sākās Dobeles novada Īles baznīcas atjaunošanas stāsts. Kopīgiem spēkiem paveikt izdevies daudz. Šonedēļ savu artavu senā dievnama atdzimšanā pielikusi arī Zaļenieku komerciālā un amatniecības vidusskola, kuras audzēkņi pieredzējuša pedagoga vadībā sākuši atjaunot ēkas pamatus.

Īles luterāņu baznīca, kas rakstos pirmoreiz pieminēta 1682. gadā, 1905. gada nemieros tikusi nopostīta. Tad atjaunota, atkal cietusi Otrajā pasaules karā, līdz 1945. gadā slēgta. 

Īles luterāņu baznīcas fonda valdes locekle Sintija Liekniņa: “Padomju laikos baznīcai logi bija aizsisti ar dēļiem, bet tā stāvēja tukša. Durvis bija ciet, un šeit nenotika pilnīgi nekas. Kaut kādā padomju laika posmā ir nomainīts jumts, nojaukts tornis, uztaisīts vienlaidus šīfera jumts, bet šeit nenotika nekas.”

Dievnama ceļš uz atdzimšanu sācies 2016. gadā, kad to pavisam nejauši uzgājis diriģents Ints Teterovskis. 

Iedvesmas un apņēmības pilni organizējuši ziedojumu koncertus baznīcas atjaunošanai. Pirmajos koncertos caur senās ēkas jumtu vēl varēja zvaigznēs lūkoties, bet šodien par to vēsta tikai fotogrāfijas.

Ēkas atjaunošana sākusies pirms pāris gadiem. Palīdzības lūgumam atsaucies Rīgas mākslas un mediju tehnikums, kura ieguldījums ir viss baznīcas interjers. Ar ziedotāju finansējumu izveidota arī apkurināma grīda, nomainīti logi un veikti daudzi citi darbi. Liekniņa: “Tagad, kad mums ir izbūvēts ūdenspievads un elektrība, komunikācijas, mums vajag saimniecības ēku, kur visu salikt iekšā. Tā mēs attīstāmies. Visu laiku arī remontdarbos mums ir notikuši koncerti, kuri vienmēr ir bijuši skatītāju labi apmeklēti. Tas arī ir rādītājs. Iedvesma, kāpēc jāturpina, jo cilvēki šeit brauc.”

Šonedēļ uzsākti baznīcas pamatu atjaunošana, ko pieredzējuša pasniedzēja vadībā veic Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas topošie restauratoru palīgi. “Laika gaitā ir tas kultūrslānis uzpeldējis virsū, tāpēc tie pamati ir atsegti. Tur var redzēt – tie akmentiņi ir pazuduši. Mēs tagad mēģinām tos caurumus aiztaisīt ciet, lai būtu smuki,” saka Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas skolotājs Edvīns Krūmiņš.

Skolotājs stāsta, ka audzēkņiem tā ir ne vien pieredze senas ēkas atjaunošanā, bet arī iespēja redzēt, cik daudz var paveikt, ja ir kopīgs mērķis. “Tas viss ir apsveicams, ņemot vērā, ka Teterovskis ir aizņemts cilvēks, bet viņš to var dabūt gatavu. Tas ir forši. Ja mēs varam šo savu mazo artaviņu te ieguldīt, tad jau ir forši. Tā visur vajadzētu.”

Jau 1. jūnijā – Baznīcu naktī – Īles dievnamā atkal skanēs mūzika, tiks apspriesti nākotnes plāni. Un tādu vēl ir daudz.