Ciecerē raizējas, vai dzīvnieku patversme netraucēs naktsmieram

“Mēs neesam pret darbu, ko dara dzīvnieku patversmē, bet, ja tā ir tuvu dzīvojamām mājām, suņu rejas traucēs iedzīvotāju naktsmieram,” saka Skrundas pagasta Cieceres iedzīvotāji. Kuldīgas novadā patversmes, kurā varētu uzturēties arī suņi, šobrīd nav. Pērn darbu pārtraukusi arī vistuvāk esošā Saldus dzīvnieku patversme. Lai arī tās darbību pārņēma biedrība “Nika”, iegādāties patversmi nav izdevies, tāpēc meklēta jauna vieta. Tāda atrasta Kuldīgas novada Skrundas pagastā. 

Četru dzīvokļu ēka Skrundas pagasta Ciecerē jau kādu laiku bija bez iedzīvotājiem, apkārtne kļuva arvien nesakoptāka, un tā nonāca pārdošanā. Par to, ka īpašumu iegādājušies cilvēki, kas te veidos dzīvnieku patversmi, vietējie iedzīvotāji uzzināja tikai tad, kad teritorija sākta iekārtot. Viņi izteica savu neapmierinātību, ka par to jau nav runāts laikus un uztraucās, ka suņu rejas neļaus naktīs gulēt. Lai izrunātu neskaidros jautājumus, pagasta pārvalde rīkoja visu ieinteresēto pušu tikšanos. Ciemā par tādu kā satikšanās centru ir izveidojies vietējais veikals, tāpēc sapulce notika tur. Cieceres iedzīvotājs Romāns Miloševskis: “Caunas ložņā, seski ložņā, eži, lapsas apzināti kaitina, nāk un barojas. Mani interesē, kādā veidā tiks nodrošināts mans naktsmiers no desmitiem vakarā līdz sešiem rītā. Pa dienu, lai viņi rej.”

Patversmes pārstāvji uzsvēra, ka apkārt teritorijai būs necaurredzams žogs. Esot arī iespēja izmantot speciālas pretriešanas kakla siksnas, kas ir kā apmācības līdzeklis ar vieglu elektrostatisko impulsu, kas brīdina suni, bet nenodara sāpes. “Mēs esam gatavi nodrošināt arī celt iekšā ēku. Mums šeit ir pamatvietas. Un reāli celt ēku, kur suņi var iziet ārā, pie reizes arī, piemēram, pa naktīm iekšā, līdz ar to arī to troksni samazināt,” saka dzīvnieku aizsardzības biedrības “Nika” valdes locekle Inese Laukšteine.

Dzīvnieku aizsardzības biedrības “Nika” valdes locekle Inese Laukšteine stāsta, ka ar pamestu un klaiņojošu dzīvnieku glābšanu nodarbojas kādus piecus gadus. Šī vieta izraudzīta, jo atrodas tuvu Rīgas-Liepājas šosejai, kas ir ērti gan Kuldīgas, gan Saldus novadam. Plānos ir veidot sadarbību arī ar sabiedrību, gan rīkojot dažādus pasākumus, gan ļaujot suņus vest pastaigās, gan tāpat apmeklēt te esošos dzīvniekus. “Šajā brīdī mēs plānojam līdz 13, 15 suņiem, bet, protams, šajā momentā. Un nav jau arī tā, ka patversmē visu laiku suņi tādā lielā skaitā. Ir arī dzīvnieku adoptācijas un ļoti daudzi mūsdienās suņu ir čipēti, kuri arī patversmē pat nepaliek, tiek sazvanīti saimnieki, un suns aizbrauc mājās.”

Kuldīgas novada pašvaldībā atzīst, ka šāda patversme ir nepieciešama. Lai īstenotu programmu klaiņojošajiem kaķiem “Noķer, sterilizē, atlaid!” sadarbība ir ar Kuldīgā esošo patversmi “Mīļās ķepiņas!”, savukārt klaiņojošie suņi pēc noķeršanas nonāca Saldus dzīvnieku patversmē. Tā pērnā gada vidū savu darbību izbeidza.

Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas vietnieks Artis Roberts stāsta: “Šis jautājums šobrīd ir tādā karstā dienas kārtībā. Šobrīd esam priecīgi, ka ir iniciatīva no biedrības par patversmes izveidi mūsu novadā.”

Lai vietējie iedzīvotāji piekristu patversmes izveidei, sapulcē vienojās, ka naktīs suņi neatradīsies laukā. Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta datiem, Latvijā šobrīd ir reģistrētas 26 dzīvnieku patversmes. Kurzemē, kas uzņem mājas – istabas dzīvniekus – ir piecas.