Cēsīs piemiņas skulptūra dziesminiekam Haraldam Sīmanim

Aizvadītajās brīvdienās Maija parkā Cēsīs atklāta piemiņas skulptūra par godu leģendārajam dziesminiekam Haraldam Sīmanim. Skulptūras nosaukums ir “Dziesminieks”. Tās atklāšanas pasākumā piedalījās Haralda Sīmaņa draugi – Ieva Akuratere, Ilze Grunte, Zane Šmite un Andris Grunte –, kuri muzicēja leģendārā dziesminieka dziesmas, piesaistot arī Jaunā Rīgas teātra aktierus Sabīni Tīkmani un Jāni Grūtupu, kā arī apvienību “Austrasbērni”.

Projekta vadītāja Inese Muižniece no “Austras biedrības” stāsta, ideja par skulptūras tapšanu radusies, kad pirms diviem gadiem biedrība sabiedrībai lūdza līdzekļus atvadām no dziesminieka, taču tika saziedots krietni vairāk par nepieciešamo. “Cilvēki bija tik atsaucīgi, ka dažu dienu laikā saziedoja daudz vairāk, nekā vajadzēja atvadu dienai. Mums palika nauda, lai īstenotu šo skulptūru.”

Mēs jutām, ka Sīmaņa idejai ir jāturpinās arī caur kādu fizisku simbolu, kas tomēr vēl vairāk piesietu to atmiņu un to sajūtu. Sīmaņa devums ir tik izcils, ka piemiņai par to ir jāpaliek daudzām paaudzēm, ne tikai tiem, kas ir dziedājuši un muzicējuši kopā ar viņu,” saka dziedātāja Ieva Akuratere.

Par skulptūras autoru pēc dziesminieka sievas Gitas Sīmanes ieteikuma izvēlēts tēlnieks Ģirts Burvis. Viņš stāsta, skulptūra tapusi, kā to pats sauc, “metāla origami” stilā. Viņš piebilst, skulptūras materiāls un dizains simbolizē mūziķi un viņa ieguldījumu arī tieši dzimtajā vietā – Cēsīs. “No vienas loksnes – plaknes izlocās gan tēls, gan ainava, gan nosacītie simboliskie atribūti, kas ir ērģeles, ģitāra, kaijas, kas ir pieminētas arī kā simboliski tēli Haralda Sīmaņa dziesmās . Šeit viņš sastopj savus domubiedrus. Šeit viņi kopā glābj Cēsu baznīcas jumtu, kas ir tāds simbolisks arī viņa otrā – skārdnieka – amata veikums.”

Skulptūra tapusi, galvenokārt pateicoties sabiedrības ziedojumiem, kā arī Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālā kultūras centra finansiālam atbalstam. Savukārt Cēsu pašvaldība nodrošināja skulptūras atklāšanas pasākumu un vietas labiekārtošanu. 

Piemiņas skulptūras atklāšanā pulcējās ne vien Haralda Sīmaņa laikabiedri, bet arī jaunā paaudze, kas novērtē dziesminieka ieguldījumu Latvijas kultūrā.