Caur B. Martuževas dzīvi ar "Likteņgaitu kladi" stāsta par Latvijas vēsturi

2020. gadā ar Latgales kultūras programmas atbalstu tika izdota grāmata par dzejnieces Broņislavas Martuževas dzīvi. Taču valstī esošās situācijas dēļ tās atvēršanas svētki svinēti vien tagad – dzejnieces 98. dzimšanas dienas vakarā (8. aprīlis) Lubānā – vietā, kur pavadījusi lielāko daļu savas dzīves.

Caur nacionālpatriotes, dzejnieces un dziesminieces Broņislavas Martuževas dzīvesstāstu izstaigāt Latvijas 20. gadsimta vēsturi. Tā ir “Likteņgaitu klade”, kurā piecās nodaļās ietverts vēsturiskais konteksts, tā brīža dzejnieces dzīves gājums, kā arī dzejoļi no konkrētā laika posma, dienasgrāmatas fragmenti un nošu materiāls. “Caur mūziku un dzeju stāstīt Latvijas vēsturi. Mēs šodien esam ļoti tālu aizgājuši no dzejas. Dziesmās ir trīs rīmes, kas atkārtojas simtiem reižu, bet labas dzejas vairs nav,” saka Andris Baltacis, mūziķis, grāmatas idejas autors.

Galvenā mērķauditorija esot skolēni, tāpēc pirmie 500 grāmatas eksemplāri izdalīti Latgales novada skolām, kā arī izveidots video materiāls mācību stundām. “Tas laiks, kas tika pavadīts, Martuževai esot pagrīdē, izsūtījumā, Stūra mājā, viņiem tas būs saprotamāks, jo viņi to izdzīvo caur dzejas rindām. Te saliktas kopā – literatūra, vēsture, māksla un mūzika, tad ir vieglāk uztvert,” saka Iveta Peilāne, Lubānas vidusskolas direktore.

“Ja runā - pagrīde, partizāni, pēc karš, sveša vara – tas ir kaut kur tālu, bet pašlaik arī bērni redz, kas notiek Ukrainā. Ir pagājuši 75 gadi pēc kara un tas pats pretinieks, kas toreiz bija Broņislavai, tas pats pretinieks ir tagad Ukrainai un tad tas saslēdzas kaut kā personiskāk,” saka Anna Egliena, B. Martuževas fonda “Rakstītāja” valdes priekšsēdētāja.