Būvniecības izmaksas turpinās pieaugt

Salīdzinājumā ar pērno gadu aprīlī būvniecības izmaksas pieaugušās par 21,6%. Tas ir viens no straujākajiem cenu lēcieniem nozarē, kāds jebkad novērots. Būvnieki tam galu vēl neredz.

Dati par būvniecības izmaksām liecina, ka jau pērn, pasaulē mazinoties pandēmijas ietekmei, visai strauji auga tieši būvmateriālu izmaksas. Šī gada aprīlī kara Ukrainā dēļ būvmateriālu cenas pieauga vēl straujāk. Centrālās statisikas pārvaldes Ražotāju cenu indeksu daļas vadītāja Baiba Alksnīte stāsta: “Būvmateriālu cenas palielinājās par 30,3%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas par 17%, bet strādnieku darbu samaksa pieauga par 8,7%.”

Vien mēneša laikā salīdzinājumā ar martu cenas būvniecības nozarē augušas par 3,1%, kas ir ievērojams kāpums. Baiba Alksnīte: “Metālam un tā izstrādājumiem, kokmateriāliem ir redzamas straujākās cenu pārmaiņas.”

Latvijas Būvniecības asociācijā ReTV uzsver, ka ar šādu cenu kāpumu nozarē strādājošie pašu spēkiem galā vairs netiek. Nozare jau kādu laiku mudina domāt par būvniecības izmaksu indeksāciju, lai uzņēmēji nenonāktu bankrota priekšā. “Šī situācija ir ļoti asa būvniekiem. Būvnieki joprojām runā par to, ka ir ļoti asi nostādīts jautājums par būvobjektu turpināšanu iesāktajos būvobjektos vai par neuzsākšanu tajos, kur plānots tos uzsākt,” saka Latvijas Būvniecības asociācijas vadītājs Normunds Grinbergs.

Pagaidām lētāks nepaliek nekas. Turpinoties energoresursu izmaksu kāpumam, pašlaik īpaši jūtams cenu pieaugums dažādām mašīnām un iekārtām. Normunds Grinbergs: “Ir būvdarbi, kur ir jāizmanto ekskavators, jāpārkrāmē daudzi kubikmetri grunts. Ekskavators ir jādarbina ar dīzeļdegvielu, un dīzeļdegvielas cena ir pieaugusi vairākkārt.”

Asociācijā lēš, ka pašlaik nedaudz ir stabilizējusies situācija ar būvmateriālu piegādēm. Tos laicīgi pasūtot, materiālu piegādes notiek pēc diviem, trīs mēnešiem. Cenu var ieplānot vien aptuveni, jo tā aizvien turpina augt. Pašlaik, strādājot pie būvobjektiem, ir jābūt ļoti piesardzīgiem, jo cenas ir neprognozējamas. 


Foto: Freepik