Braukšanas nodarbībām gatavi, ir bažas par jauniem lēmumiem

Stingri piesardzības pasākumi - no nākamās nedēļas autoskolās plāno atsākt braukšanas nodarbības. Prasības ir teju vienādas ar tām, kas ievērotas līdz pērnā gada nogalei. Jaunums – ik nedēļu jāveic Covid-19 testi, ir ierobežots apmācāmo skaits. Autoskola Preiļos tam ir gatava, tomēr finansiāli zaudējumi aizvien gaidāmi. Topošajiem autovadītājiem bieži jāmēro ceļš līdz 60 kilometrus attālajai Jēkabpilij, kur tiek kārtots eksāmens.

Autoskolas instruktors Preiļos Jānis Pokšāns pauž: “Varam tikai piecus cilvēkus dienā apkalpot, bet mums sanāk pa lielam, ja tie ir divi kursanti. Tās vien jau ir sešas stundas, ko mēs pavadām, lai aizbrauktu turp, izbraukātu un atbrauktu atpakaļ.”

Pēc asām diskusijām gūta izpratne, ka atšķirībā no eksāmeniem Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD), nodarbībās aizsargstikls nav obligāts.

Instruktoru biedrības valdes loceklis Sandijs Feldmanis saka: “Šeit būtu ļoti svarīgi dot instruktoram spēt noreaģēt situācijās, kad šis apmācāmais ir apjucis pie stūres. Līdz ar to šis aizsargstikls traucē palabot instruktoram vajadzības gadījumā varbūt pat trajektoriju, stūri un tā tālāk. Tas apgrūtinās darbu, protams, tas apdraudētu ceļu satiksmes drošību.”

Informācija CSDD mājas lapā liecina, ka pavisam Latvijā ir gandrīz 750 instruktori, nodarbību atsākšana ļautu saglabāt nozīmīgu skaitu darbavietu. Arī jau iepriekš satiktā jaunā māmiņa no Rēzeknes priecājas, ka beidzot iegūs autovadītājas apliecību, tomēr raizējas, vai valdības sēdē skatītais scenārijs epidemioloģiskās situācijas uzlabošanai atkal pēkšņi var šo iespēju liegt.

Amanda Balode, rēzekniete, topošā autovadītāja, stāsta: “Esmu galvenais par to, lai mēs varam braukt - ar visām dezinfekcijām, ar visām maskām. Mēs drīkstētu braukt!” “Ļoti gaidu, jau esmu pieteikusies. Protams, žēl manu draudzeņu, citas netika. Viņas ļoti gaidīja šo lēmumu, bet nav tikušas šajā kategorijā,” tiek vēl piebilsts.

Sandijs Feldmanis: “Uz kopējiem valdības lēmumiem jāskatās tomēr ir ar izpratni, tomēr mums ir svarīgāka sabiedrības veselība. Bet, protams, nebūtu vēlams no 15. datuma neatļaut šo darbību. Jauno autovadītāju apmācība principā Latvijas tirgu kopumā ietekmē, ja mēs runājam tādā ilgtermiņā. ”

Uzrunātie instruktori atzīst, ka rindas uz braukšanas nodarbībām pagaidām veidojas mēreni. Tās varētu palielināties, tiklīdz braukt varēs arī tie, kas mācības uzsāka pēc 20. decembra. Jāpiebilst, būtiskākā gaidīšanas rinda novērota 1. medicīniskās palīdzības nodarbībās.


Foto: pixabay.com