Braukšanas atlaides tikai ar ID karti

No nākamā gada vidus būtiski mainīsies kārtība, kā iedzīvotāji sabiedriskajā transportā varēs saņemt braukšanas maksas atvieglojumus. Tie būs pieejami tikai tiem pasažieriem, kuri biļetes pirkšanas brīdī varēs uzrādīt personu apliecību jeb eID karti, kurā savukārt būs aktivizēta speciāla lietotne. Jau šobrīd ir bažas, vai visi, kuriem pienākas braukšanas atlaides, laikus varētu nepaspēt dokumentus izņemt.

Pašlaik braukšanas maksas atvieglojumi starppilsētu un vietējās nozīmes maršrutos pienākas septiņu dažādu grupu iedzīvotājiem. Tas nozīmē, pārdodot biļetes, autobusu vadītājiem var nākties pārbaudīt dažādu iestāžu izdotus dokumentus, kurus uzrāda pasažieri. Uzņēmumā “CATA” vērtē - pārvadātājiem nākotnē strādāt būs ērtāk, kad pasažieri braukšanas maksas varēs saņemt, uzrādot tikai personas apliecības jeb eID kartes. 

Pārvadāšanas uzņēmumā “CATA” gan pašlaik trūkst plašākas informācijas, kad šī jaunā sistēma sākt darboties. Autotranspota direkcijā ReTV norāda – precīzs termiņš vēl nav zināms. Bet ir bažas, vai cilvēki laikus dosies uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes nodaļām, lai saņemtu eID kartes, kurās būs aktivizēta speciāla lietotne. Autotransporta direkcijas pārstāvis Viktors Zaķis: “Pati jau savienosies ar attiecīgo reģistru. Ja cilvēkam pienākas konkrētā atlaide, tad, autostā pērkot biļeti vai citā kasē, vai pie transportlīdzekļa vadītāja, validējot eID karti, automātiski šoferis redzēs, kāda atlaide pienākas un nevajadzēs orientēties dažādajos dokumentos.”

Pašlaik dažādi atvieglojumi sabiedriskajā transportā pienākas aptuveni 280 tūkstošiem cilvēku. Direkcijā vēl skaidro, ka pēc likuma pasažieru elektroniskai uzskaitei jānotiek jau kopš šī gada sākuma, bet pandēmijas un lielo rindu dēļ Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes nodaļās, šis termiņš ir aizkavējies. Vairs to nav plānots pagarināt, tikai datums – kad tas būs – gan nav zināms. Autotransporta direkcijas pārstāvis Viktors Zaķis: “Kad tiks noteikts datums, visticamāk, tas varētu būt nākamā gada jūnijs, jūlijs, precīzi pateikt vēl diemžēl nevaru, būs obligāti nepieciešama šī eID karte, citādāk atlaides nevarēs saņemt.”

Tas nozīmē, ja personai eID kartes nebūs, par braucienu būs jāmaksā pilna cena. Bažas par cilvēku paradumu visu atstāt uz pēdējo brīdi pauž arī Pilsonības un mirācijas lietu pārvaldē. Šeit uzsver, pavasarī mainīt dokumentus aktuāli būs visiem tiem, kuri šobrīd pēc likuma grozījumiem dažādus pakalpojumus var saņemt ar pasēm un ID kartēm, kurām beidzies derīguma termiņš. 

Jāpiemin, ka kārtība par eID kartēm neattieksies uz pirmskolas vecuma bērniem. Šī grupa bez maksas sabiedriskajā transportā varēs braukt kā līdz šim. Vēl jāmin, ka elektroniskā lietotne eID kartēs ir aktīva tiem, kuriem tās ir izsniegta pēc 2021. gada 27. decembrim. Ja karte ir vecāka, jādodas uz Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldi, CSDD vai kādu no Vienotajiem klientu apkalpošanas centriem pašvaldībās, lai karti aktivizētu. Ja eID katre ir vecāka par 2019. gada 2. septembri, braukšanas maksu atvieglojumu saņemšanai būs nepieciešama jauna eID karte. Foto: PMLP