Biškopji aicina mazināt ķīmijas izmantošanu lauksaimniecībā un necirst lielos kokus

Pēc Latvijas Biškopības biedrības datiem, Latvijā ir ap 100 000 oficiāli reģistrēto bišu saimju. Aptuveni 15% ik gadu no tām iet bojā. Bišu izmiršanu veicina ne tikai nepareiza augu aizsardzības līdzekļu lietošana laukos, bet arī lielo koku izciršana. Lai problēmas konstatētu, Valsts augu aizsardzības dienests veic gan pārbaudes, gan reaģē uz izsaukumiem. 

Zemnieku saimniecības “Dorītes” īpašnieks, dravnieks Jānis Sulutaurs saka: “Parasti cilvēki jautā, vai tas apdullina. Nē, tas bites apmāna. Viņām uzpūš dūmus. Tas nozīmē, ka māja deg, viņas neglābj mobilos telefonus, planšetes un naudu, dokumentus, bet savu barību.” 

Ķekavas novadā zemnieku saimniecības “Dorītes” īpašniekam, dravniekam Jānim Sulutauram ir ap 400 bišu saimju, kuras viņš ved ganībās daudzviet Latvijas teritorijā. Dravnieks ne reizi vien saskāries ar situāciju, kad bites iet bojā ķīmiski apstrādāto lauku dēļ. “Cenšos noskaidrot, kad ir miglots un kad varu aizvest bites. Bieži vien ir tā, ka nevaru to darīt, kur gribētu. Bites ir grūti uzskaitīt, jo bieži vien paliek ķīmiskajos laukos, kas ir nepareizi un nelaikā nomigloti,” atzīst zemnieku saimniecības “Dorītes” īpašnieks, dravnieks Jānis Sulutaurs.

Latvijas Biškopības biedrības valdes loceklis Valdis Janovs: “Tā problemātika saistīta ar intensīvo lauksaimniecības ķimikāliju pielietošanu un citiem cilvēku darbības saistītiem aspektiem. Trauksme, ka kukaiņi un bites samazinās, ir pamatota. Jo cilvēks intensīvāk darbojas, jo vairāk ietekmē dabu, tāpēc tā jāsaudzē, cik nu spējam.”

Biedrība aicina vērīgāk izturēties pret resno koku izciršanu, kuru dobumos mājo bites, kā arī saudzīgāk lietot ķimikālijas uz Latvijas laukiem. Tikmēr Valsts augu aizsardzības dienesta inspektori saka, ka operatīvi reaģē un izbrauc uz pārbaudēm bišu un augu paraugu ņemšanai, ja saņem šādus izsaukumus. “Mēs dodamies pie lauksaimniekiem, skatāmies, kas laukos bijis darīts un kas ir smidzināts. Ir iespējams noskaidrot devu, pie kuras bite mirst, un mēs varam diezgan viegli noteikt arī pārkāpumu, ja tāds ir noticis,” saka Līga Brence, Valsts augu aizsardzības dienesta Augu aizsardzības departamenta direktore.

Pērn dienests veicis vairāk nekā tūkstošs augu aizsardzības līdzekļu lietošanas normatīvo aktu prasību ievērošanas pārbaudes, saņēmis 111 iedzīvotāju sūdzības par iespējamu augu aizsardzības līdzekļu lietošanu un to ietekmi uz bitēm. Septiņas no tām par rapša miglošanu. Ierosinātas 54 administratīvā pārkāpuma lietas, piemērojot naudas sodus. Fiziskām personām tas var sasniegt pat 2000 eiro, bet juridiskām - 10 000 eiro. 

Jāpiebilst, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izveidota darba grupa izstrādājusi iespējamos risinājumus augu aizsardzības līdzekļu izmantošanas ierobežošanai, par ko plašāk diskutēs rīt.

 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik