Biozemnieki netiek līdzi pieprasījumam

Prasība skolu un bērnudārzu ēdiena pagatavošanai iepirkt zināmu daudzumu bioloģiski ražotu dārzeņu, graudaugu un piena produktu noteikti ir stimuls pievērsties šāda veida lauksaimniecībai. Tā atzīst bioloģiskie zemnieki, kuri šonedēļ piedalījās Siguldas novada pašvaldības rīkotā tikšanās ar vietējiem ēdināšanas uzņēmumiem. Tiesa, pagaidām pieprasījums pēc bioprodukcijas apsteidz piedāvājumu.

Lai veicinātu bioloģiskās lauksaimniecības attīstību, kā arī uzlabotu skolēnu un bērnudārzu audzēkņu uztura kvalitāti, kopš 2020. gada septembra ir spēkā prasība par obligāto zaļo iepirkumu. Proti, iegādājoties produktus ēdienu gatavošanai mācību iestādēs, noteiktam daudzumam jābūt ražotam ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm. Siguldas novadā zaļā iepirkuma pieredze jau ir, piemēram, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumam “Arseja”, kas gatavo ēdienu pašvaldības bērnudārziem, kā arī Laurenču un pilsētas sākumskolām. SIA “Arseja” pārstāve Solvita Soldāne saka: “Kas attiecas uz kartupeļiem, burkāniem, bietēm – jā, to mums vietējie zemnieki spēj nodrošināt. Problēmas ir ar piena produktiem – tas ir bioloģiskais piens. Tāpat arī ar graudaugu produktiem, kas ir auzu pārslas un milti bioloģiskie. Tad, kad sākām 2019. gadā ar bioloģisko iepirkumu, tad problēmas nebija tik lielas, bet tagad no septembra, kad daudzās pašvaldībās nāca bioloģiskie iepirkumi, palielinājās pieprasījums un līdz ar to ražotāji nespēj nodrošināt.” 

Siguldas novadā izglītības iestāžu audzēkņu ēdināšanai pārtikas iepirkumos izvirzītas prasības, ka vismaz 20% graudaugu produktu un vismaz 30% augļu un dārzeņu jābūt bioloģiski audzētiem. Tā kā paredzams, ka šis īpatsvars ar laiku varētu kļūt arvien lielāks un tuvākajos divos gados zaļo iepirkumu īstenos visās novada izglītības iestādēs, bioloģiskie zemnieki tajā saskata savu nākotni. Bioloģisko lauksaimnieku kooperatīva “Elokoģiski.lv” līdzdibinātājs Elvijs Ozoliņš: “Kooperatīvs saredz zaļā iepirkuma pieaugumu. Proporcionāli zaļā iepirkuma pieaugumam pieaugs arī saimniecību skaits, kas ražo gan dārzeņus, gan augļus. Jo lielāka šī zaļā komponente būs, jo vairāk ražojošo saimniecību.” 

Jaunās prasības paredz ne vien noteiktu bioprodukcijas īpatsvaru publiskajos iepirkumos, bet arī nosaka, ka jāiepērk sezonai atbilstīga produkcija, kas turklāt audzēta tuvākajā apkaimē. Lai prasības izpildītu, zemnieki vēlētos savlaicīgi zināt, cik daudz un kādus augļus un dārzeņus vajag izaudzēt. Bioloģisko lauksaimnieku kooperatīva “Elokoģiski.lv” pārstāvis Raitis Rodiņš saka: “Mums kā ražotājiem nepieciešams laicīgi zināt, cik jāizaudzē kartupeļi, cik bietes, cik burkāni, un tad mēs varam tos izaudzēt un piedāvāt. Ja šī informācija pie mums nonāk krietni vēlāk, kad mēs jau esam apstādījuši savas platības, līdz ar to nevaram piedavāt.”  

Biozemnieki redz arī nepieciešamību apvienoties, tāpēc kooperatīvā “Ekoloģiski.lv” radusies ideja veidot platformu, kurā satiktos gan lielāki, gan mazāki ražotāji un klienti. Ar platformas starpniecību nodrošinātu arī glabāšanu un piegādi. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik