BIOR aicina suņu saimniekus piedalīties pētījumā

Ehinokokoze ir cilvēkiem ļoti bīstama slimība, par kuras ierosinātājiem šomēnes Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” kopā ar citām Eiropas valstīm uzsāka dalību starptautiskā pētījumā. Tajā jo īpaši aicināti piedalīties suņu turētāji, veterinārārsti un dzīvnieku patversmes no Latgales, jo tieši šeit nesen lauksaimniecības dzīvniekos atklāta jauna ehinokoku suga. Lai pasargātu sevi un savus mīluļus no saslimšanas jāievēro personīgo higiēnu un regulāri jāveic mājdzīvnieku attārpošanu.

Viena no galvenajām starptautiskā pētījuma par ehinokokiem suņos idejām ir informēt sabiedrību par šīs slimības bīstamību arī cilvēku veselībai. Ehinokokoze ir viltīga iekšējo orgānu saslimšana, kas cilvēkos bez pazīmēm var attīstīties līdz pat desmit gadiem.

Gunita Deksne, “BIOR” Parazitoloģijas grupas vadošā pētniece: “Pat tad, kad sunim būs diezgan daudz šie tārpi zarnās, viņam var nebūt klīniskās pazīmes. Bet ar šiem tārpiem vēderā suns ar fekālijām ārējā vidē izdala citu parazītu attīstības stadiju, kura tātad ir spējīga invadēt cilvēkus.”

Lai piedalītos pētījumā, suņa saimniekam jāaizpilda valsts zinātniskā institūta “BIOR” mājas lapā atrodamo anketu un suņa fekāliju paraugu jānogādā pieņemšanas kabinetā, tādi atrodas teju visās Latvijas pilsētās. Izmeklējumi notiek bez maksas un ir anonīmi.

Sabiedrībai zinātnieki atgādina par personīgās higiēnas ievērošanu, kā arī iesaka vismaz reizi gadā veikt iekšējo orgānu ultrasonogrāfiju. Paraugi “BIOR” tiks pieņemti līdz oktobra beigām un uz tiem balstoties taps zinātniskās publikācijas, lai par ehinokokozi informētu plašāk.

Foto: Pexels.com