Biedrību loma ir palīdzēt visai sabiedrībai

Pirms 15 gadiem Latvijā pirmo reizi atzīmēja Nevalstisko organizāciju dienu, lai pievērstu sabiedrības uzmanību. Šo gadu laikā nevalstiskais sektors ir paplašinājies, kļuvis zinošāks un varošāks. Kā ReTV skaidro vairāku biedrību vadītāji, no cīnītājiem par savām tiesībām nevalstiskās organizācijas arī varas gaiteņos kļuvušas par sadarbības partneriem.

Par NVO Latvijā sauc biedrības, kas apvieno cilvēkus ar līdzīgiem uzskatiem, mērķiem un vajadzībām. Jelgavā viena no jaunākajām ir romu biedrība, kam tikai šomēnes apritējusi pirmā gadskārta. Galvenais mērķis esot parādīt, kādi ir romi, un kliedēt mītus. Pašreiz Jelgavā romu esot maz, galvenokārt seniori un bērni, tāpēc apvienoties esot vēl svarīgāk.

 “Šobrīd ir ļoti maz. daudzas ģimenes dodas ārpus Latvijas. Nu varbūt 1000-1500 cilvēku. Atrast darbu ir vissāpīgākais jautājums, jo tomēr līdz šim brīdim priekšroka ir visiem citiem, nevis romiem,” saka romu biedrības “Romanu drom” valdes prieksšēdētāja Anžela Janavičute.

Dažkārt  biedrības  veido cilvēki, kurus vieno veselības problēmas. Tāda ir arī kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrība, kas  esot viena no vecākajām. Biedrības galvenais mērķis esot nodot zināšanas. “Man ir svarīgi, lai tie cilvēki, kam šodien ir 30, 40 gadu, mums pievienotos, savus 60 gadus sagaidītu veseli un zināšanu pilni, kas ir jādara,” saka Latvijas kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības Jelgavas nodaļas vadītāja  Zinta Semjonova.

Biedrību loma nav tikai palīdzēt savas biedrības cilvēkiem, bet arī visai sabiedrībai. Visuzskatamāk to parāda biedrība “Jelgavas attīstībai”, kas rīkojusi arī piketus, lai cīnītos pret nesaimnieciskumu vai  sargātu dabas vērtības. Kā stāsta biedrības vadītājs Jānis Āboliņš, gadu gaitā esot jūtamas pozitīvas pārmaiņas attieksmē. “Ja varbūt no paša sākuma mūs tā īpaši nopietni nepieņēma, bet tad arī biedrības kā tādas un NVO sektors nebija īpaši populārs, tie bija kādi atsevišķi veiksmes stāsti, tad tagad NVO vilnis palicis spēcīgāks. Tieši mūsu biedrību “Jelgavas attīstībai”. Man liekas, ka nupat jau uztver kā pilnvērtīgus partnerus, ka mums vairs nav jācīnās.”

 Biedrības “Zemgales NVO centrs” pārstāve Vita Dzalbe smej, ka biedrībās iesaistoties cilvēki, kuri ir pārauguši “dīvāna ekspertu” lomu, un vēlas brīvajā  laikā darboties kopīga mērķa vārdā. Kopīgi ar citām biedrībām tiekot rakstīti projekti, lai piesaistītu finansējumu dažādām aktivitātēm. Viņus varot saukt arī par lobistiem. “Sektora interesēm ir jābūt kaut kur pārstāvētām, ja tas būs tikai zemākajā līmenī, tas neko nedos. Mums jāiet aizvien augstāk. Arī Ministru kabinetā mūs jādzird, arī Saeimā. Mums jāiet un jāpārstāv. Pikets nav vienīgais veids, kā parādīt. Tas ir tāds galējais veids, kā parādīt, ja mūs nesadzird. Ir arī citi veidi kā pateikt – hei, mēs te esam un mūsu vajadzības ir tādas. Tas ir normāls dialogs.”

Visā Latvijā reģistrētas ap 26 000 biedrību, bet Zemgalē tādas ir aptuveni 2,5 tūkstoši. Kopš 2009. gada Latvijā  27. februāris ir NVO diena. Gadu gaitā  Latvijā radītā iniciatīva kļuvusi arī par starptautiski atzīmējamu dienu.Foto: Freepik; ilustratīvs