Biedrība: migrantiem šajos apstākļos ir jāpalīdz

Baltkrievijas hibrīduzbrukums Latvijas, Lietuvas un Polijas pierobežai neapsīkst. Ikdienas valstu drošības dienesti attur no nelikumīgas robežas šķērsošanas desmitiem cilvēku. Migrantu palīdzības organizācija ReTV saka – viņu iespējas būt klāt migrantiem un palīdzēt tikpat kā nav.

Līdz šim kopumā no Latvijas-Baltkrievijas robežas šķērsošanas atturēti 5775 cilvēki, bet daudzi joprojām atrodas netālu no Latvijas. Par to, cik nelikumīgo imigrantu varētu būt šobrīd “iesprūduši”, biedrībai “Gribu palīdzēt bēgļiem” grūti spriest. “Nesen ienāca ziņas no radiniekiem, skaidrs, ka šo informāciju mums ir ārkārtīgi grūti pārbaudīt. Pēc šo cilvēku ziņām, ir grupa Sīrijas pilsoņu, kuri atradās šajā stāvoklī jau novembrī. Šobrīd mēs saņēmām ziņu, ka viņi joprojām ir tur,” saka Evija Strupiša, biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem” pārstāve.

Zināms vien, ka hibrīdkara uzbrukuma pirmajos etapos bijušas vairākas grupas, kas uzturējušās mežos, lielākoties tie bija Irākas pilsoņi. Biedrība par reālo situāciju zina maz, jo to iespējas būt klātienē, esot krietni ierobežotas. “Šādas iespējas vienkārši nav, ņemot vērā ārkārtējo situāciju. Mēs paši neesam varējuši satikt šos cilvēkus, tieši šajā reģionā, šīs te vajadzības visas mums nodod Valsts robežsardze, nevis pašas personas,” pauž Evija Strupiša.

Cilvēkiem būtu jāpalīdz. Sevišķi šādos apstākļos, kad snieg, ir auksts, mitrs un pūš vējš, uzskata organizācijā. Šie apstākļi ietekmē to trešo valstu pilsoņu labklājību, arī veselību, kuri mēģina šķērsot Eiropas Savienības robežu. “Kādēļ? Domāju - mēs visi to varam redzēt paskatīties ārā aiz loga. Ārā ir ziema, cilvēki ilgstoši atrodas neapskaužamā stāvoklī. Šobrīd tie ir silti zābaki, cimdi, zeķes. Arī higiēnas, jo saprotams, ka cilvēkiem nav iespējams par sevi tādā veidā parūpēties, līdz ar to mitrās salvetes ir kaut kas ko regulāri iegādājamies, nododam,” saka Evija Strupiša.

Ne tikai biedrība, bet arī ANO un Eiropas Savienība iepriekš paudusi kritiku valstīm, kas ir tiešākie upuri Lukašenko režīma operācijai. Esot izmantotas apšaubāmas metodes un pārkāptas starptautiskās līgumu normas. Iekšlietu ministrija Latvijā oponē – valdība un robežsardze rīkojas atbilstoši. Tikmēr patvērumu meklētāju centrā “Mucenieki” situācija ir normalizējusies pēc domstarpībām rudenī. “Šobrīd karantīnas režīms nav, netiek arī plānots tādu ieviest. Mums ir 15 saslimušas personas, bet viņi atrodas izolācijā, centra platība to atļauj. Pa visu šo laiku iemītnieki tomēr ir pieraduši pie tās pandēmijas ikdienas. Nekādas problēmas tas vairs nesagādā,” saka Madara Puķe, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve.

Šobrīd centros atrodas ne tikai personas, kuras šķērsojušas Baltkrievijas robežu, iepretim tam kā tas bijis vasarā. “Tie, kuri uzturas “Mucenieki”, ir patvēruma meklētāji, tie nav nelikumīgi migranti. Šobrīd tur uzturas 145 patvēruma meklētāji – no Afganistānas un Irākas,” pauž Madara Puķe.

Ārkārtējā situācija Latvijas-Baltkrievijas pierobežā pagarināta līdz 10. maijam, ļaujot dienestiem brīvāku rīkošanos robežas sargāšanā. Kopš augusta Latvijā kopā ielaistas 117 personas, aizturētas - 469. 


Foto: Romualds Stašāns, VRS DAP