Bezdarba līmenis būtiski audzis reģionos; Latgalē bez darba 15 200 cilvēki

Pandēmijas 2020. gads nācis ne tikai ar pārmaiņām ikdienā, bet arī ar triecienu daudzās ģimenēs - bezdarbu.

 “Šobrīd tā konkurence uz brīvajām darba vietām ir lielāka, un jaunu darbu atrast ir grūtāk arī tiem, kuri tikko pabeidza mācīties,” saka Nodarbinātības valsts aģentūras direktore Evita Simsone.

Skaitļi, kas raksturo pandēmijas laika bezdarbu ir skarbi - pērn, salīdzinājumā ar 2019.gadu, bezdarbnieku skaits pieauga par gandrīz 20 tūkstošiem. 2020.gadā bez darba bija jau gandrīz 80 tūkstoši iedzīvotāju. Un visskarbāk atkal skarta Latgale, kur bezdarba līmenis kāpa jau līdz 12.4%. Arī Vidzemei neklājās viegli - 8.8 procenti bezdarbnieku.

Nodarbinātības valsts aģentūras direktore saka: “Klasiski un pēc teorijas ir 5%, ja nokrīt zemāk, tad signalizē, ka nopietns darba trūkums. Tas, par ko Latvijā jādomā, meklējam risinājumus, lai būtu saderība par to, ko darba vidus piedāvā, un tas, kādas ir prasmes darba meklētāju pusē.”

Galvenais bezdarba pieaugšanas iemesls ir pandēmija, taču arī sezonālā darba pārtraukums ir palielinājis cilvēku skaitu bez darba.

Centrālās statistikas pārvaldes sociālās statistikas departamenta pārstāve Zaiga Priede atzīst: “Gada laikā ārkārtējā situācija tika izsludināta vairākas reizes. Labāka situācija bija trešajā ceturksnī, ceturtajā ceturksnī situācija pasliktinājās.”

Un arī šī gada pirmie mēneši nav nākuši ar labām ziņām. “Šobrīd bezdarba līmenis par 5 procentpunktiem janvāra un februāra laikā, un tas pieaugums par 5 tūkstošiem reģistrētu bezdarbnieku,” skaidro Evita Simsone.

Pērn palielinājies arī jauniešu bezdarba līmenis par 2,5%, sasniedzot teju 15%. Bez darba gados jauni cilvēki lielākoties ir ar vispārēju vidējo vai profesionāli vidējo izglītību.

2008. gada ekonomiskā krīze bezdarba līmeni paaugstināja līdz 17%; Labklājības ministrijā prognozē, ka šogad līmenis nepaaugstināsies par 8,5%. Nodarbinātības valsts aģentūrā ReTV Ziņām saka - darba tagad būs pilnas rokas.

Arī ekonomikas eksperti norāda - bezdarba līmenis vēl turpinās kāpt. Cerības ir vien uz to, ka atsāksies sezonas darbi.


Foto: Pixabay.com