Bērzes pagasta Šķibē nozāģē 80 lapegles

Dobeles novada Bērzes pagasta Šķibē nozāģētas 80 lapegles. Juridiski gan šoreiz viss izrādījies kārtībā. Tomēr dabas eksperti uzskata, ka lapegļu stādījumi, īpaši Zemgalē, nav tik bieži sastopami, lai tos vieglu roku nozāģētu.

Jelgavas-Dobeles šosejas malā netālu no Šķibes tiek zāģētas lapegles. Šādu ziņu no kāda aculiecinieka saņēma Dabas aizsardzības pārvalde (DAP). Lauks līdzās šosejai, uz kura aug 80 lapegles, pieder zemnieku saimniecībai “Vārpas lauki”. Kā skaidro saimnieks Sergejs Sadovskis, lapegles apgrūtinot labības audzēšanu un novākšanu. Turklāt, viņaprāt, tās savu mūžu ir nodzīvojušas, tāpēc arī tiekot nocirstas. “Tagad koki iet uz beigām, zari krīt uz labību. Man iznāk, ka piecas reizes sezonā jāiet lasīt zarus. Es taču nevaru novākt labību.”

Iesniegums Dobeles novada būvvaldei ar lūgumu atļaut nozāģēt lapegles esot uzrakstīts jau 2021. gadā. Atbraukusī DAP pārstāve ReTV teic, ka nozāģētie koki neesot sasnieguši apmēru, kad to ciršana jāsaskaņo ar Dabas aizsardzības pārvaldi, tāpēc varot teikt, ka juridiski viss ir kārtībā. DAP vecākā valsts vides inspektore Ilze Baugere: “Ja Dobeles novada pašvaldība ir uzskatījusi, ka koki ir nokaltuši un nav saudzējami, tad, jā, viss ir kārtībā. Es uzskatu, ka koku rinda ir reta. Visur šāda nav sastopama. Ceļam bīstamību arī neredz, vienīgi īpašnieks sūdzas par lauksaimniecības zemes apsaimniekošanas problēmām. Rindu stādījumu es pa Zemgali vēl nebiju sastapusi. Biežāk ir atsevišķi koki.”

Viena lapegle aug arī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža fakultātes pagalmā. Fakultātes prodekāne Solveiga Luguza ReTV stāsta, pēc Valsts mežu dienesta apkopotās statistikas, Latvijā lapegļu jaunaudzes esot vairāk nekā 1000 hektāri. Tas gan ir krietni mazāk nekā populārākie koki Latvijā, bet neesot uzskatāms arī par retumu. “Ja šie koki nav sasnieguši dižkoka izmērus, tad tas ir likuma ietvaros. Nekāds cits normatīvais akts lapegli specifiski pret citiem kokiem Latvijā nesargā.”

Lapegli drīzāk varētu saukt par neiepazītu koku. Maldīgs esot arī priekšstats, ka krītoši lapegles zari liecina par tā nokalšanu.

Luguza arī atgādina, ka ikviens koks samazina CO2 izmešu daudzumu. “Vārpas lauki” saimnieks gan pašā ceļa malā iestādījies bērzus, tomēr, kā norāda Meža fakultātē, tas varētu radīt zaudējumus pašam lauksaimniekam, jo bērzi atņemšot barības vielas un ūdeni labības laukam.