Bērnu pašnāvības – Latvijā neatrisināta problēma

Šogad septiņos mēnešos mediķi saņēmuši teju tūkstots izsaukumu par pacientiem, kuri mēģinājuši izdarīt pašnāvības, to skaitā 140 bijuši bērni un jaunieši. Par pašnāvību bērns var iedomāties jebkurā brīdī, kad uzzina un saprot, ka var nomirt. Par suicīdu iemesliem nelabprāt runā upuru vecāki un skolas psihologi, norāda bērnu un jauniešu psihoterapeits. 

Nils Sakss Konstantinovs, bērnu un jauniešu psihoterapeits: “Par pašnāvībām Latvijā neko daudz nezinām – zinām ciparus, kas ir izsaukumi uz problēmu. Tas var būt bērns, kurš piedraud vecākiem – ņemsiet nost datoru, tad es izdarīšu pašnāvību -, tie ir reāli pašnāvības gadījumi, reāli jaunieši, kas iet bojā.”

Bērni zvana arī uzticības tālrunim, lai novērstu domas par suicīdu gadījumiem. Bijušas situācijas, kad ģimenes un bērnu atbalsta departamenta psihologi novērš pašnāvības mēģinājumu. “Bija gadījums, kad pēc balss nevarēja saprast, kas zvana – bērns vai jaunietis pēc tam izrādījās, ka tas ir jaunietis, 22 gadus vecs, viņš stāvēja pie tilta un bija gatavs izdarīt pašnāvību. Viņš mums zvanīja – informēja, mūsu konsultanti sazinājās ar glābšanas dienestu un sniedza atbalstu,” stāsta ģimenes ar bērniem atbalsta departamenta referente Lāsma.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā bērnu zvani par nodomiem taisīt pašnāvību ienāk regulāri. Šī gada stastistika salīdzinājumā ar aizvadīto gadu ir dramatiska.  

Amanda Vēja, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve: “Šī gada statistika būs lielāka, šobrīd pusgadā ir vairāk nekā 50 zvani, Līdz gada beigām cipars būs lielāks. Tas noteikti ir Covid iespaidā - liels spiediens uz vecākiem un bērniem, it īpaši, kuriem ir garīgas saslimšanas, pastiprināja grūtības, depresiju, gan bailes par speciālistiem.”

Pašnāvības bērnu un jauniešu vidū var nodēvēt arī par sociālo lipīgumu, saka psihoterapeits. Krīzes situācijās vēlams zvanīt uzticības tālrunim 116111 vai meklēt papildu palīdzības iespējas Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas mājaslapā bti.gov.lv. Tā ir problēma, kurai pagaidām nav redzama gaisma tuneļa galā. 

Foto: Pexels.com