Bērnu pabalsti par kopīgi audzināmiem bērniem

Cik Latvijā šobrīd ir ģimeņu, kas kopīgi audzina bērnus, kas dzimuši iepriekšējās attiecībās, nav zināms. Tāpēc nav pat aptuvenas nojausmas, cik cilvēku no nākamā gada skars izmaiņas ģimenes valsts pabalstos, kas ļaus saņemt vairāk naudas par kopīgi faktiski aprūpējamiem bērniem. Visticamāk, to varēs apjaust pēc pusgada, jo šobrīd sākusies iesniegumu iesniegšana pirmajam tiesību maiņas periodam. 

Ja, piemēram, ģimenē ir divi sievas bērni un viens vīra bērns, tad līdz šim katrs vecāks saņēma pabalstu par saviem bērniem. Neko nemainot, no 1.janvāra viņi kopā saņems 125 eiro. Ja vīrs uzrakstīs iesniegumu, ka tiesības saņemt pabalstu par savu bērnu nodod sievai, ģimenes pabalstu viņi saņems par trim bērniem un makā ieripos par 100 eiro vairāk. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Solvita Sukure atklāj, ka iesniegumi patiešām šobrīd tiek saņemti: “Tātad, ir tomēr šīs ģimenes, kur tomēr nāk ar bērniem no iepriekšējām laulībām. Ka nav tāds standarts, ka tikai bērni paliek ar mammām. Ir tomēr arī daudzi, kuri ir palikuši ar tēviem, kur tēvi saņem pabalstus.”

Vija un Andris Dedži ir viena no Talsu novada kuplajām ģimenēm. Bez četriem kopējiem bērniem ģimenē ir arī Andra meita, un Vija ir aizbildne vīra brāļa dēlam. Kā ReTV ziņām stāsta Vija, par saviem viņi uzskata visus, taču bērnu pabalstus saņēma atšķirīgi: “Ņemot vērā, ka mēs esam tajā kategorijā 4+, tad es saprotu, ka par katru bērnu – 100 eiro – nu tā ir atšķirība. Tā tomēr ir atšķirība, tā kā es domāju, ka tas ne tikai mums, bet daudzām citām ģimenēm būtu liels atspaids.”

Jauno pabalsta principu gribēja ieviest jau pirms dažiem gadiem, uzsākot ģimenes valsts pabalsta reformu, bet likumā nostiprināt izdevās šobrīd. Demokrātisko lietu centra vadītājs Imants Parādnieks skaidro, ka idejas iemeslu jau atspoguļo nosaukums “ģimenes pabalsts”: “Ģimene – tie ir laulātie. Nav varbūt tik būtiski, kā šie bērni ir nākuši – vai kopīgās attiecībās vai no iepriekšējām nākuši pasaulē. Bet, ja šie vecāki rūpējas kopīgi par abu bērniem, tad attiecīgi arī atbalsta apjomam jābūt atbilstošam.”

Dedžu ģimene uzskata, ka tiem, kas grib, bet svārstās, vai palielināt bērnu skaitu ģimenē, tas būs pamudinājums uzdrošināties. Daudzbērnu mamma Vija Dedze atzīst: “Lai gan es zinu to, ka tajās ģimenes, kurās ir daudz bērnu, pirmais rādītājs nav nauda. Ka tāpēc mēs to darām. Mēs vienalga to esam darījuši līdz šim, bet tas ir tāds nedaudz drošības spilventiņš, jā.”

Pabalsta tiesību maiņa nav uz mūžu – ģimenes to mainīt var jebkurā brīdī, piemēram, šķirot laulību. Lai paspētu tiesības nomainīt līdz 1.janvārim, iesniegumi šobrīd jāuzraksta līdz 15.decembrim, taču tos varēs pildīt arī vēlāk. Šobrīd ģimeni apliecina laulības saites nevis kopīga mājsaimniecība, tāpēc tiesību maiņai var pieteikties tikai precēti pāri.


Foto: LV Portāls