Bērni un jaunieši meklē iespējas piepelnīties

Līdz ar skolēnu vasaras brīvlaiku, kas tik tikko ir sācies, sociālo mediju kontos arvien biežāk redzam sludinājumus, kur vecāki meklē darbu savām atvasēm. ReTV šoreiz uzrunāja pašus jauniešus – kāda ir viņu motivācija vasaras atpūtu aizstāt ar darba stundām.

Rodrigo Seržants saka: “Vasarā nebūs, ko darīt. Vienīgais, ko tu īsti vari darīt, ir sēdēt pie datora. Domāju arī par to, kā būtu nākotnē, ka ir pieredze, ka tu zini, kā tas ir – strādāt. Lai dabūtu naudu un nopirktu “gadžetus” un citas lietas. Varbūt spēli, ja tētis atļaus.”

Ravēt dobes, kraut malku, laistīt puķes un līdzīgi – šādiem darbiem gatavi ir daudzi bērni un jaunieši. Arī ķegumietis Rodrigo tikko kā atradis sev vēlamo darbu: “Es domāju, man nebūtu problēmas piecelties varbūt astoņos. Visu laiku cēlos septiņos, bet mamma teica, ka vajadzīgs tas miegs. Ja jāpļauj zāle, tad ir rasa, tad tikai 11:00 jāpļauj. Labākais bija tas, ka bija traktors, jo es biju pieradis pļaut savu pagalmu ar stumjamo. Un tur bija tikai jāsēž un jāstūrē.”

Arī Franciska Leniņa papildus treniņiem galda tenisā, gatavojoties Eiropas čempionātam vasaras izskaņā, meklē iespēju piepelnīties. “Tagad ir treniņi vēlu vakarā,  pa dienu nav īsti, ko darīt, tāpēc es izdomāju izstaidzināt suņus, palīdzēt tā.” Arī daži Franciskas draugi ir darbu atraduši un uzskata, ka pusaudžiem var uzticēties. 

Sapelnīto naudiņu meitene izmantos sporta inventāra iegādei, bet pieļauj, ka varētu tērēt arī izklaidēm. Tikmēr Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI) ReTV Ziņām atzīst – bērnu vēlme vasarā strādāt ir pozitīvi vērtējama.

VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Evija Rācene saka: “Vecāki ir atbildīgi par savu bērnu, un viņiem ir jāseko līdzi, ar ko bērns vasaras mēnešos nodarbojas. Tāda palīdzība kaimiņiem un veciem ļaudīm ir viennozīmīgi atbalstāma. Protams, tos veicamos darbiņus pamatā izvērtē bērna vecāki, ja tas ir bērnam droši un nav kaitīgi. Protams, jāiet palīgā. Tas pat ir vajadzīgs. Neapšaubāmi - izravēt dobes, bet, nedarot to visu dienu un daudz stundas.”

Veicot jau regulārus un algotus darbos, jāņem vērā arī darba likums. “Bērni no 13 gadu vecuma var strādāt, bet ar vecāka vai aizbildņa rakstisku piekrišanu. Tas drīkst notikt no mācībām brīvajā laikā. Šiem darbiņiem ir jābūt viegliem - bērna drošībai un veselībai nekaitīgiem. Sākot no 13 gadu vecuma, nedrīkst nodarbināt ilgāk par četrām stundām dienā, savukārt pusaudžus no 15 līdz 18 ilgāk par septiņām stundām dienā,” skaidro Evija Rācene.

Tātad - pusaudži ir droši aicināti palīdzēt kaimiņiem, radiem, draugiem, nopelnot naudu, un, kā norāda psihologi, tas pat ir ļoti vajadzīgs. 


Foto: FreePik