Bērni dzer roku dezinfekcijas līdzekļus un apmāna policijas suņus

Oktobra mēnesī trīs Aizkraukles novada izglītības iestādēs policija uzsākusi teju 40 administratīvo pārkāpumu procesus saistībā ar skolēnu atrašanos apreibinošu vielu ietekmē un cigarešu uzglabāšanu. Bērnu un jauniešu aizraušanās ar atkarību izraisošām vielām tiek novērota arvien biežāk daudzviet Latvijā – arī Jēkabpils un Aizkraukles novadā.

Valsts policijas dienesta suns Darvins kopā ar kinologu Gintu Vuškānu regulāri apmeklē izglītības iestādes, lai pārbaudītu, vai skolēni pie sevis neuzglabā atkarību izraisošas vielas un vai viņi neatrodas apreibinošu vielu ietekmē. Situācija nav pozitīva, uzsver kinologs Gints Vuškāns, piebilstot, ka pieķerti tiek gados arvien jaunāki bērni. 

Lai apreibinātos, jaunieši visbiežāk izmanto alkoholu un dažādas psihotropās vielas, bet ir arī nestandarta situācijas, piemēram, vienā gadījumā jaunieši izmantojuši roku dezinfekcijas līdzekļus. Valsts policijas Zemgales grupas kinologs Gints Vuškāns saka: “Viņi tieši skolā dabū koliņu un pie koliņas pielaiž dezinfekcijas līdzekli, atšķaidot. Kā “kokčiks” sanāk. Kovida roku mazgāšanas līdzeklis tiek izmantots dzeramā veidā. Pagājušogad, kad braukāju pa skolām, man bija arī šoks. Dienesta suns apzīmēja divus jauniešus, un es nevaru saprast, kas ir. Viņš apzīmē pavisam citādāk. Un es pieņemu lēmumu kaut vai profilakses pēc, lai aizsūta uz analīzēm. Atnāk analīzes, ka viņi ir pilni ar morfiju. Sāku domāt, kur to var vispār dabūt, jo tās tomēr ir zāles. Zāles, ko var izrakstīt ārsts.”

Ja reida laikā skolēns tiek pieķerts aizdomās par atrašanos apreibinošu vielu ietekmē, viņš tiek sūtīts uz ārstniecības iestādi analīžu veikšanai. Ja analīžu rezultāti aizdomas apstiprina, audzēknim vai viņa vecākiem – atkarībā no skolēna vecuma – tiek piemērots sods. Bieži vien tas gan neko nemaina. Bezspēcības sajūta ir ne tikai likumsargiem, bet arī mācībspēkiem, kuri uzsver – vislielākās problēmas ir ar elektronisko cigarešu smēķēšanu. “Neslēpsim, ka tās ir tualetes, kur visbiežāk notiek elektronisko cigarešu smēķēšana, vai arī kādas no sānu kāpnēm. Skolotāji šos gadījumus mēģina piefiksēt. Mēs runājam ar skolēniem, runājam, informējam vecākus, bet diemžēl ir situācijas, kad vecāki ne vienmēr grib skolu uzklausīt, jo ne vienmēr ir pierādījumi tieši tajā brīdī. Vecāki negrib šo problēmu dzirdēt,” Ilze Luksa, Pļaviņu vidusskolas direktore.

Ar elektronisko cigarešu izplatību skolēnu vidū saskaras arī Jēkabpils 3.vidusskola. Bērni iemanījušies apmānīt pat policijas suņus. “Skolēni jau ir tik gudri, ka vairāk šīs lietas pie sevis netur. Piemēram, sunītis neko nekonstatēja, jo skolēni šīs lietas slēpj skolas dārzā, koku dobumos, dažādās pažobelēs, skolas teritorijā, piemēram, tualetēs zem piekaramo griestu paneļiem, dažādās ventilācijas šahtās,” saka Jēkabpils 3.vidusskolas direktore Ligita Ašnevica.

Arī izglītojošais darbs ne vienmēr dod rezultātus. Ir skolēni, kuri no elektroniskajām cigaretēm jau kļuvuši atkarīgi. Bieži vien vecāki, nespējot atrisināt problēmu, sūta savas atvases pie speciālista. 


Foto: Freepik