Bauskas Valsts ģimnāzijā remontdarbu laikā atrod vēsturiskās kāpnes

Veicot remontdarbus Bauskas Valsts ģimnāzijā, vēstures kabinetā zem grīdas atrastas vēsturiskās kāpnes. Pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados tagadējā vēstures kabineta vietā bijusi centrālā ieeja un garderobe, kas likvidēta četredesmit gadus vēlāk, kad skolas ēkai piebūvēts jaunais korpuss. To, ka celtnieki kāpnes nav demontējuši, bet gan paslēpuši zem grīdas gan neviens neesot zinājis.

Nezinātājam pat prātā neienāktu, ka zem nosiltinātās Bauskas Valsts ģimnāzijas ēkas fasādes, patiesībā slēpjas divas ēkas. Tā saucamais vecais korpuss ir 1930. gadā uzbūvētā pamatskolas ēka. Arī centrālā ieeja tolaik atradusies pavisam citā vietā.

Pēc jaunā korpusa uzbūves -1970. gadā vēsturiskās ēkas ārdurvis tikušas aizmūrētas. Garderobes vietā izveidota deju zāle, bet vēlāk mācību klase.Neviens gan neesot zinājis, ka būvnieki kāpnes, kas tolaik no garderobes vedušas uz klasēm, ir nevis demontējuši, bet kopā ar vēsturisko grīdas segumu paslēpuši zem jaunās grīdas. Tas atklājies tikai veicot remontdarbus, kuru laikā šajā telpā paredzēts izveidot bibliotēku ar lasītavu.

Ilze Munda, projektu vadītāja: “70. gados, veicot grīdas izlīdzināšanu, būvnieki uzbūvēja ķieģeļu stabiņus. Uzklāja pāri koka sijas. Tas bija interesanti. Tas bija neparasti, jo neviens to negaidīja, jo arī iepriekš citos kabinetos tika mainītas grīdas, bet tur bija tikai gulšņi.”

Atrastajām kāpnēm veikta ekspertīze, un nolemts tās atstāt kā daļu no lasītavas interjerā. Kā vēsturiska liecība palikšot arī daļa no flīzēm.

Linuta Ģerģe, Bauskas valsts ģimnāzijas direktore: “Protams, ka viņas ir nolietojušās un nevarēs visu grīdu saglabāt tādu kā ir, bet kaut kādus fragmentiņus saglabāsim. Runājot arī ar skolas bibliotekāri,domājot par tām iecerēm kā tas varētu izskatīties, un šobrīd veidojas skiču projekts, lai saglabātu arī margas pie kāpnēm no abām pusēm.”

Remontdarbu izmaksas vēsturiskais atradums nesadārdzināšot, bet bibliotēkas telpas jaunajā mācību gadā gan vēl šajā vietā nebūšot. Baušķenieki arī aicina atsaukties tos kuriem ir saglabājušās fotogrāfijas par šo telpu līdz pārbūvei.