Bāriņtiesās darbinieku trūkums un pārslodze. Līvānos diskutē par aktuālo situāciju

Darbinieku trūkums un pārslodze – tās ir aktuālākās problēmas, par kurām diskutēja Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas pārstāvji un Latgales bāriņtiesu darbinieki. Sanāksme norisinājās Līvānos, plānots, ka turpmāk bāriņtiesu pārstāvjiem šādas tikšanās reģionos notiks regulāri.

Līvānu Stikla un amatniecības centrā pulcējās bāriņtiesu darbinieki, lai apspriestu nozares aktualitātes un būtiskākās problēmas. Viena no būtiskākajām problēmām – nepietiekams atalgojums un darbinieku skaita trūkums. Ar to saskaras bāriņtiesas visā Latvijā. Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs: “Rīgas bāriņtiesa ir viena no tām, kam akūti trūkst darbinieku tieši lēmējjautājumos. Mēs cenšamies to risināt ar atalgojumu, ar sociālajām garantijām. Jāsaka, ka rezultāti varētu būt labāki, darbinieku varētu būt pietiekami. Ja jums trūkst vairāk nekā 10 procenti no darbinieku skaita, tas ir ļoti ievērojams skaits, tas var ietekmēt darba kvalitāti.”

Bāriņtiesu darbiniekiem ir izvirzītas ļoti augstas profesionālās prasības, šajā jomā strādājošajiem ir jāpiemīt daudzām dažādām kompetencēm, tādēļ jaunus kolēģus atrast ir grūti. Ja citās nozarēs palīdz jauniešu motivēšana studēt attiecīgajā jomā, tad bāriņtiesu nozarē šādas aktivitātes nesniedz gaidīto rezultātu valstī esošās likumdošanas dēļ. Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valdes priekšsēdētāja Solveiga Alksne: “Bāriņtiesas darbinieks var būt tikai no 30 gadu vecuma. Šis ierobežojums ir ļoti būtisks. Jaunie darbinieki, kuri ir tikko pabeiguši augstskolas, viņi, protams, nesēdēs un negaidīs 30 gadu slieksni, lai varētu uzsākt darbu bāriņtiesā.”

Tikšanās laikā bāriņtiesās strādājošie akcentēja arī citas problēmas. Līvānu novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Sandra Rivča: “Notariālās funkcijas, kuras it kā bija solīts noņemt ar 2023.gada janvāri, bet bāriņtiesa turpina tās veikt. Līdz ar to, veicot notariālās funkcijas, mazāk tiek pievērsta uzmanība mūsu tiešajiem pienākumiem, kas ir bērnu tiesības. Arī citu bāriņtiesu darbinieki mums rakstīja tieši par aizgādņiem. Aizgādņi ir cilvēki, kas rūpējas par cilvēkiem ar ierobežotu rīcībspēju. Viņi mūsu valstī nekādā veidā netiek atbalstīti, viņu darbs ir neapmaksāts. Ir ļoti grūti aizgādņus atrast.”

Pagājušā gada nogalē tika ievēlēta jauna Latvijas Bāriņtiesu darbinieku asociācijas valde, un viena no jaunās valdes iniciatīvām ir ieviest regulāras bāriņtiesu pārstāvju tikšanās reģionos, lai stiprinātu darbinieku kopības sajūtu un klātienē regulāri pārrunātu nozares aktualitātes. Līvānos nupat aizvadīta pirmā sanāksme, bet līdzīgi pasākumi šogad iecerēti arī citos reģionos.



Foto: Freepik; ilustratīvs