Baltie stārķi izvēlas ligzdot uz elektrolīniju stabiem

Latvijā ligzdo ap 14 000 balto stārķu pāru. Lai arī vēsturiski šie aizsargājamie putni savas ligzdas ierīkoja kokos, ko ir veicinājuši arī cilvēki, cilvēku palīdzībai sarūkot, stārķi ir atraduši alternatīvu – elektrolīniju balstus. Pašlaik visā Latvijā uz tiem mitinās 70% balto stārķu, trešdaļa no visām ligzdām atrodas Latgales reģionā.

Pie Augšdaugavas novada Demenes pagasta iedzīvotājas Jadvigas Pāļčevskas baltais stārķis Goša ir nonācis pēc negadījuma - kaimiņos nokrita vecs satrūdējis elektrolīniju stabs ar uz tā esošo stārķu ligzdu. Ligzdā tobrīd atradās četri stārķa mazuļi, taču glābt izdevās tikai vienu. “Trīs nokrita uz ceļa, bet viens tika zem ligzdas, skatāmies - tie guļ. Domājām, ka visi beigti, bet viens sāka kustēties, es to paņēmu un aiznesu uz mājām. Iedevu padzerties un aiznesu uz kūti, kad viņš atguva spēkus, sāku barot ar zivīm. Pēc kāda laika viņu atrada māte, tad sāka nest ēdienu,” stāsta Jadviga Paļčevska, Demenes pagasta Kozlovkas ciema iedzīvotāja.

Pašlaik Latvijā ligzdo ap 14 000 balto stārķu pāru, kas ir gandrīz vairāk nekā pirms 80 gadiem, liecina Latvijas Ornitoloģijas biedrības balto stārķu monitoringa dati. Latvijas teritorijā 70% balto stārķu mitinās uz “Sadales tīkla” gaisvadu līniju balstiem. Pēc uzņēmuma datiem Latvijā reģistrēti 8000 ligzdu, vairāk nekā trešdaļa no tām atrodas Latgales reģionā.

Gaisvadu līnijas stārķim nav drošākā dzīves vieta, turklāt - stārķa ligzda, kas diametrā var sasniegt ap pusotru metru un svērt no dažiem simtiem kilogramu līdz pus tonnai, ir nopietns slogs balstiem un var apdraudēt elektrolīniju. Lai izvairītos no šiem riskiem, “Sadales tīkls” uz balstiem izvieto metāla ligzdu pamatnes. Pašlaik Latvijā to ir pāri par trim tūkstošiem. “Ja ligzda rudenī ir pielijusi, bet ziemā sasalusi un tā tiešām ir tāda veca ligzda, tā var sasniegt pat tonnas svaru. Tajos gadījumos, kad situācija ir nedroša, mēs esam spiesti ligzdas noņemt, bet mēs darām, sakņojot ar dabas aizsardzības pārvaldi ārpus stārķa ligzdošanas sezonas,” stāsta Gunta Līne, AS “Sadales tīkls” Komunikācijas direktore.

Šī gada pavasarī “Sadales tīkls” sadarbība ar Latvijas Dabas fondu īsteno jaunu projektu, kā gaitā no balto stārķu ligzdas, kas atrodas Tukuma apkaimē, notiek tiešsaistes translācija. Ikviens interesents var vērot stārķu pāra ikdienas dzīvi, tuvāk iepazīt šo aizsargājamo putnu. 


Foto: FreePik