Baidies no ērcēm? Nēsā gaišu apģērbu

Siltajās dienās, kad laiku bieži pavadām ārā, jābūt uzmanīgiem, aktīvas kļuvušas ērces. Pat pagalma zālājs ir vieta, kur tās mitinās. Droši vien šķiet, ka ērces kļūst arvien vairāk un vairāk, ja bieži tās redzam, tomēr entomologs Voldemārs Spuņģis norāda, ka to skaits nav palielinājies. “Cik aizgāja rudenī ziemot, tik pavasarī pamodās. Ziema bija viņām labvēlīga, bet ar ērcēm jau tā - cilvēkiem liekas, ka viņu ir vairāk tikai tāpēc, ka viņas ir atkarīgas no vides temperatūras. Ja vides temperatūra ir augstāka, viņas ir aktīvākas, ātrākas. Jo temperatūra ir zemāka, jo viņas ir vienkārši lēnākas.”

Visbiežāk ērces ir sastopamas vietās, kur ir savvaļas dzīvnieki un viņu barības bāzes: mežos, krūmājos, retāk atklātā laukā. Tomēr, jāsaka, ērces varbūt teju jebkur. Bieži vien rodas jautājums, ko darīt gadījumā, ja ērce ir piesūkusies. Infektoloģe Signe Jākobsone atklāj, ir gadījumi, kad ātra ērces noņemšana ir būtiska. “Jo ātrāk ērci atradīsi, jo lielāka iespēja, ka viņa nebūs piesūkusies. Un ir atkarīgs no tā, piemēram, ka ērču encefalīts, kas ir vīruss, tas ir siekalās. Tiklīdz ērce ir piesūkusies, ir ļoti augsts risks, ja encefalīts ir ērcē, tas nonāks arī cilvēkā. Bet, ja runājam par baktērijām, tad tās atrodas kuņģa zarnu traktā, līdz ar to tur ir nepieciešams ilgāks laiks, lai šo slimību saņemtu. Ja cilvēks ātrāk noņems ērci, tad risks saslimt ir mazāks.” 

Dodoties dabā vai mežā, iesaka nēsāt gaišu apģērbu, tādu, kas pilnībā nosedz ķermeni, protams, vakcinācija pret ērču encefalītu, taču ir arī vēl kāds palīgrīks - pretinsektu līdzekļi. Tomēr ir svarīgi vērot, lai DEET indekss, kas ir šajos līdzekļos, nepārsniegtu 50% atzīmi. Foto: Freepik; ilustratīvs