Aug pieprasījums bioloģiski audzētiem dārzeņiem

Penkules pagasta zemnieku saimniecībā „Vizbuļi bioloģiski saimnieko jau 17 gadus, audzēti tiek ap 30 veidu dažādi dārzeņi. Šo soli - izšķirties par bioloģisko saimniekošanu - saimniecībā vērtē kā tālredzīgu, jo pieprasījums  produkcijai šobrīd tikai aug. Taču bioloģiskā saimniekošana prasa gan daudz roku darba, gan arī zināšanas un pat izdomu. “Ražas laiks ir pilnā sparā, šogad nevaram sūdzēties par ķiplokiem, ir smuki, ir lielāki, ir mazāki, nāca no lauka jau sausi, jo saulīte lutina visu laiku,” jauno ķiploku ražu vērtē bioloģiskās zemnieku saimniecības „Vizbuļi” pārstāvis Jānis Hercbergs.

Zemgales plašajos līdzenumos, kur labības un rapša lauki nereti ir līdz pat māju slieksnim, zemnieku saimniecība „Vizbuļi”, kā vērtē paši saimnieki, ir kā maza saliņa, kur saimnieko bioloģiski. “Es vairs citādāk nemaz nemāku, nav vispār citas domas bijušas. Tiklīdz, kā atnācām no centra uz tēva vecāku mājām, tā arī, kā sāka saimniekot 2004.gadā, tā arī uzreiz, no tā brīža tikai un vienīgi bioloģiski esam saimniekojuši,” saka pārstāvis Jānis Hercbergs un turpina, “audzējam, sākot no salātiem, spinātiem, redīsiem pavasarī, beidzot ar kartupeļiem, burkāniem, sīpoliem, kas tiek audzēti ziemai. Mums ir arī gaļas liellopi, liellopi ražo mēslojumu, kuru mēs izvedam uz lauka, arī visi dārzeņi, pārpalikumi, vai brāķis tiek atdoti liellopiem, principā - bezatlikumu saimniecība.”

Saimniekot bioloģiski, it sevišķi, ja ir tik daudz dažādu veidu dārzeņu, nebūt jau nav viegli. “Tas galvenais - vairāk darba, roku darba vairāk, jo ar nezālēm ir jācīnās lielākoties vairāk ar rokām, tas ir tas galvenais, tas roku darbs.”

Saimniecībā kā būtisku atbalstu vērtē Eiropas Savienības finansējumu, kas ļāvis iegādāties kartupeļu kombainu, uzbūvēt siltumnīcu. “Pēdējais, ko esam realizējuši, ir „mazie lauksaimnieki”, dabūjām 15 tūkstošus, par tiem iegādājāmies mazo tehniku, tas ir mazais japāņu traktoriņš „Yanmar”, ar kuru veicam ļoti, ļoti daudz darbus.”

Savā ziņā tāda jau ir bioloģiskā saimniekošana, ka ir jādomā un jāmeklē risinājumi, kā bez ķīmijas tikt galā ar kaitēkļiem un izaudzēt ražu.

“Ir mums noteikti perspektīva, pilnīgi noteikti, jo pieprasījums aug, ar katru gadu aug pieprasījums, katru gadu mums pietrūkst, neizvelkam līdz pavasarim, tā kā, es domāju, ja pieprasījums pārsniedz piedāvājumu, tad pilnīgi noteikti perspektīva ir,” uzsver pārstāvis Jānis Hercbergs.


Foto: Freepik