Atzīmēta Latvijas karoga simtgade

Latvijas sarkanbaltsarkanā karoga vēsture ir sena – tas pieminēts jau 13.gadsimtā Livonijas atskaņu hronikā. Bet tikai 1921.gadā tika pieņemts “Likums par Latvijas Republikas karogu un ģerboni”. Ar audiovizuālu pasākumu, kurā mijiedarbojās ainava, akmeņi un cilvēki, Pedvāles mākslas parkā atzīmēta likuma pieņemšanas simtgade.

Pedvāles mākslas parkā jau vairāk nekā gadu “strādā” Satversmes sapulces dalībnieki jeb Pedvāles akmeņi, kas ik pa laikam piemin Latvijai svarīgos lēmumus. Šoreiz akmeņiem pievienojās 68 performances dalībnieki tautastērpos, kas vēlāk Satversmes sapulces laikā piecēlās kājās un pacēla karodziņus, tā simboliski pieņemot Likumu par Latvijas Republikas karogu un ģerboni. Pastendes kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīva “Dzalksti” dalībnieki atzīst, ka brīdis bijis ļoti emocionāls, saprotot karoga nozīmi ikdienā.

Pasākuma idejas autors, tēlnieks Ojārs Feldbergs atzīst, ka bērnībā un skolas gados viņš pat nav zinājis, ka Latvijas sarkanbaltsarkanais karogs eksistē. “Mani vecāki bija cietuši no Staļina represijām, tad viņi vairījās stāstīt, rādīt šo Latvijas karogu. Bet tad, kad es par to uzzināju, kad apjautu un kad interesējos arvien vairāk, tad tas man kļuva ārkārtīgi nozīmīgs.”

Korim dziedot un karogam ceļojot augšā kalnā, cauri dalībnieku izveidotai alejai, lai tālāk to uzvilktu mastā, veidojās emocionāla pasākuma kulminācija. “Man personīgi ārkārtīgi aizkustinoši, kā tas īstenojās, jo pirms tam tas viss bija tikai uz papīra un galvā it kā saplānots, saliekot daudz ne dažādus simbolus kopā: apkārtējo ainavu, debesis, sauli, cilvēkus, nogāzi, karogu, kuru nes, tauta, kura dzied… Un tas viss bija kā tāds ansamblis,” stāsta Ojārs Feldbergs.

Sākotnēji pasākums bija paredzēts ar klātienes skatītāju piedalīšanos, taču interesentiem nācās to vērot tiešsaistē. Klātesošs bija vien kultūras ministrs un Latvijas Valsts prezidents.

Pirms nedēļas Latvijā tika pieminēti 80 gadi kopš deportācijām. Pasākuma dalībnieki atzina, ka tas Latvijas karoga pieņemšanas simtgadi padarīja vēl emocijām bagātāku un pārdomām pilnāku.