Atvērts vēl viens “OPEN Radošais Centrs”; tagad arī Valmierā

Daudzi jaunieši Latvijā saskaras ar emocionālām, fiziskām grūtībām, vardarbību, spriedzi, necieņu ģimenē un citiem apgrūtinājumiem. Visai bieži viņu ikdiena ir meklēt mieru un labsajūtu. Tas ir iemesls, kādēļ arī Valmierā atvērts “OPEN Radošais Centrs”.

Lai arī telpas vēl nav iekārtotas, pavisam drīz jau tajās pusaudžiem būs iespējams pavadīt savu brīvo laiku. “OPEN Radošais Centrs” vadītājs Edijs Klaišis saka: “Mēs esam tikuši pie telpām, kur agrāk bija nakts patversme. Mums ir daudz telpu – garderobe, tualete tepat blakām. Pats vēl īsti neorientējos – tualetes, dušas...”

Šis jau būs Latvijā desmitais “OPEN Radošais Centrs”, kurā uzturēsies riska grupas jaunieši. “Mēs neesam nedz krīzes centrs, nedz dienas centrs, nedz interešu centrs, nedz interešu izglītības centrs. Tas nav noslēpums – mēs esam vispār bez statusa,” saka Edijs Klaišis.

Edijs Klaišis ReTV Ziņām pauž, ka daļai grūtībās nonākušo jauniešu tas ir tieši tas, kas ir nepieciešams – vieta, kas neuzliek saistības ar dienestiem un birokrātiju.    

“Pagatavot sev ēst, spēlēt galda spēles. Cenšamies nodrošināt katrā centrā pa spēļu konsolēm, televizoram. Grāmatas, šeit būs arī galda teniss. Vieta atļauj. Tā ir, teiksim tā – drošības saliņa, kur viņi var justies droši un mierīgi,” saka “OPEN Radošais Centrs” vadītājs.

Centra vadītājs vēl piebilst, ka esot aizspriedumaini domāt, ka uz šiem centriem dodas tikai mazturīgi jaunieši – savas dzīves laikā viņš dzirdējis ļoti dažādus stāstus.

Edijs Klaišis: “Mums ir jaunieši, kuri ir no ļoti turīgām ģimenēm, mums ir jaunieši, kas apmeklē mūsu centrus no topa skolām, kas ir reitinga augšgalā. Mēs viņiem nemācām dzīvot, un mēs arī nepārmetam to, ka, ja viņi ir kādreiz kādus podus sagāzuši agrāk.”

Paši jaunieši būs tie, kuri turēs rūpi par centru, to uzkops, iekārtos un glabās centra ārdurvju atslēgas.    

“OPEN Radošais Centrs” vadītājs uzsver: “Ir ļoti liela problēma – viņiem sabiedrība neuzticas, uzliekot zīmogu, ka viņi neko nevar. Tā gluži nav, tas ir pierādījies.”

Sabiedriskā labuma organizācijas pārstāve Maija Bērziņa ReTV Ziņām atzīst – šāds centrs daļai jauniešu var būt glābiņš. “Diemžēl riska jauniešiem viņš nav tik populārs, bet pozitīvi ir tas, ka speciālisti viņu zina, un, kad jau kādu laiku notiek darbs ar jaunieti, viņš ir pietiekami motivēts, lai viņš varētu šādu centru apmeklēt, par šāda centra iespējamību, ka tāds pastāv, tiek informēts.”

Maija Bērziņa piebilst – pandēmijas laikā pusaudži saskaras ar vēl smagākiem izaicinājumiem. 


Foto: unsplash.com