Atver dabasgāzes tirgu. Ja neizdara izvēli, gāzi piegādās līdzšinējais tirgotājs

1. maijā notiks pilnīga dabasgāzes tirgus atvēršana. Tas nozīmē, ka arī mājsaimniecībām ir jāizvēlas, no kura komersanta dabasgāzi turpmāk iegādāties. Pagaidām tirgū piedāvājumus izteikuši trīs uzņēmumi. Ja arī patērētāji kādu konkrētu piedāvājumu vēl neizvēlēsies, gāzi turpinās piegādāt līdzšinējais dabasgāzes tirgotājs.  

Dabasgāzes tirgus atvēršana Latvijā notika jau 2017. gadā, visu šo laiku arī mājsaimniecības varēja izvēlēties gāzes tirgotāju. Aizvien aptuveni 360 tūkstoši klientu šo resursu iegādājas no ilgus gadus dominējošā piegādātāja “Latvijas gāze” par valsts regulatora noteiktu tarifu. Pēc 1. maija dabasgāzes cenu brīvajā tirgū noteiks konkurence un pašas mājsaimniecības, izvēloties gāzes tirgotāju, uzsver Klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars. “Tās mājsaimniecības, kuras gāzi ir saņēmušas, arī pēc 1. maija pie jebkuriem apstākļiem nepaliks bez gāzes. To nosaka regulējums, un gāzes piegādes turpināsies jebkurā gadījumā.”

Ministrs mājsaimniecības aicina izvēlēties, ar kuru no trijiem gāzes tirgotājiem slēgt līgumu. Dabasgāzes lietotājus jau kādu laiku uzrunā “Elektrum”, tirgu apgūst arī Igaunijas gāzes kompānijas meitasuzņēmums Latvijā “Elenger”, kā arī piegādes turpina vēsturiskais tirgotājs “Latvijas gāze”. Tieši no šī komersanta arī turpmāk universālā pakalpojuma veidā gāzi saņems visi tie klienti, kuri nenoslēgs jaunu līgumu. “Saņem rēķinus no pēdējā piegādātāja atbilstoši universālā pakalpojuma noteikumiem. Elektroenerģijas gadījumā tirgus atvērās 2015. gadā, tik tiešām ceturtā daļa mājsaimniecību elektronerģijas tirgus atvēršanas gadījumā neizdarīja savu izvēli. Šajā gadījumā jebkurai mājsaimniecībai ir iespēja un tiesības izdarīt savu izvēli.”

Enerģētikas eksperts Gunārs Valdmanis dabasgāzes patērētājus mudina rūpīgi izvērtēt, cik lielu daļu no ikmēneša komunālajiem izdevumiem veido samaksa par gāzi. Mājsaimniecībās, kur to izmanto ēdiena pagatavošanai, gāzes rēķini nav pārāk augsti un universālais pakalpojums lielus zaudējumus neradīs. “Tieši par dabasgāzes izmantošanu ēdiena pagatavošanai vienīgais ieteikums būtu atrast zemāko cenu, kāda tiek piedāvāta šajā mirklī, nepārmaksājot universālajā pakalpojumā paredzēto uzcenojumu, kas paredz drošības garantiju par cenas stabilitāti, bet negaidīt ne būtiskus cenas kāpumus, ne arī kritumus šim pakalpojumam.” 

Tikmēr tiem, kuri dabasgāzi izmanto apkurē, jāsaprot, vai drošāk ir katru mēnesi maksāt fiksētu cenu par patērēto gāzi, vai arī ir iespēja izvēlēties mainīgu tarifu.

Valdmanis norāda, ka pašlaik ir labvēlīgs laiks gāzes tirgus pilnīgai atvēršanai, jo šī resursa cena tirgu ir stabilizējusies un pašlaik svārstās ap 50 līdz 60 eiro par megavatstundu. Eksperts paredz, ka, tuvojoties nākamajai apkures sezonai, mājsaimniecības daudz aktīvāk vēlēsies slēgt jaunus līgumus ar dabagāzes piegādātājiem. Tikmēr nozares ministrs norāda, ka tuvākajā laikā sekos informatīva kampaņa par gāzes tirgus brīvlaišanu, tāpat savus klientus par nepieciešamību izdarīt izvēli informēs arī līdzšinējais gāzes piegādātājs.



Foto: Freepik; ilustratīvs