“Attīstībai/Par!” - daudzi amatus zaudējuši ministri; solījumi ambiciozi

Līdz 14. Saeimas vēlēšanām atlikuši divi mēneši, taču arvien biežāk var lasīt sociālajos medijos, dzirdēt no uzrunātajiem Latvijas iedzīvotājiem, ka nav par ko balsot, jo nav laika padziļināti vērtēt partijas, viņu darbus. Izskan frāzes - balsojot izvēlēsies mazāko ļaunumu. ReTV Ziņu dienests no šodienas ik vakaru ieskicēs katras partijas darbu. Vērtēsim katru politisko spēku tādā secībā, kādā tā iesniegusi pieteikumu Centrālajai vēlēšanu komisijai. Un kā pirmā ir apvienība “Attīstībai/Par!”.

Politisko apvienību “Attīstībai/Par!” veido trīs politiskie spēki, kas kopā sagāja pirms četriem gadiem. Tagad tās rindās ir ap 1200 biedru; biedru skaita ziņā apvienība nebūt nav top pieciniekā Latvijā. 

Pirmsvēlēšanu kampaņa iepriekšējās Saeimas vēlēšanās bija iespaidīga ar saukli “Saki attīstībai par”. Rezultāts “attīstībai/Par!” - procentuāli ceturtā vieta un 13 vietas parlamentā. Spēka pozīcijas apvienība notur ne tikai ar saviem cilvēkiem dažādās institūcijās, bet arī ar četriem ministru portfeļiem. Tiesa, apvienības ministriem nav gājis gludi - trim no viņiem ar skandālu ministrēšana bija jāpamet: Ilzei Viņķelei - saistībā ar vakcīnu haotisko iepirkumu, bet Juris Pūce tika daudz kritizēts par pretrunīgi vērtēto un strauji virzīto reģionālo reformu – vairākas pašvaldības to apstrīdēja Satversmes tiesā. Reformas reālais ieguvums joprojām daļai sabiedrības nav izprotams. Bet toreiz viņš amatu nezaudēja - demisionēt nācās, jo Pūci pieķēra melos par Rīgas autostāvvietu nelikumīgu izmantošanu.

Tagad VARAM vada Toms Artūrs Plešs, tiesa, lielās politikas aizkulisēs valda pārliecība, ka patiesībā ministriju joprojām vadot Pūce. Tikmēr Plešs apturēja Rīgas teritorijas plānojumu - pēc dažu eksperta sacītā, ieguvums bija stipri apšaubāms, bet citi vērtē, ka solis bijis pareizs. Pleša kontā ir vēl viens skandāls – apturēdams rīkojumu par azartspēļu ierobežošanu Ķekavas novadā, viņš radīja labvēlīgu augsni jau sen iepriekš izskanējušām runām par azartspēļu lobiju visaugstākajā līmenī.  

Trešā, kurai nācās pamest amatu, bija iekšlietu ministre Marija Golubeva - par haosu ap 9. maija pasākumiem. 

Vēl šai partijai ir aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kurš iepriekš bijis citos ministru amatos, īpaši ne ar ko neizceldamies. Taču tagad aizsardzībai pievērsta liela uzmanība, kas partijai sniedz labu atspērienu un cerības uz atbalstu vēlēšanās. Viņš būs arī premjera kandidāts, bet šis politiskais spēks nav pārliecināts par vienu kandidātu Ministru prezidenta amatam, tāpēc, iespējams, virzīšot vairākus. 

Viena no spilgtākajām, bet plašākai publikai mazāk zināmām personām apvienībā, ir Edgars Jaunups, kurš iepīts daudzos skandālos; krīt aizdomas, kas nav pierādītas, par negodprātīgu rīcību gan no viņa, gan partijas puses par sarunātiem konkursiem vai arī finansējuma plūsmu šīs partijas atbalstītājiem. Jāatgādina, ka partijai bija arī Rīgas mēra amats ar Mārtiņu Staķi tajā, taču viņš partiju pameta jau pieminētā Rīgas teritoriālā plānojuma apturēšanas dēļ; Staķis arī nekautrējās atklāti runāt par partijas aizkulisēm. 

Ne tikai skandāls, bet arī kriminālvajāšana saistās ar “Attīstībai/Par!” deputātu Mārtiņu Bondaru, jo prokuratūras ieskatā līgums par mantas šķirtību, ko viņš savulaik noslēdzis ar sievu, esot viltots. Saistībā ar šo kriminālprocesu Bondars atteicās no kandidēšanas vēlēšanās. 

Runājot par 14. Saeimas pieteikumu no šī politiskā spēka, tad partija sola panākt arī latviešu valodas drošību. Vēl viens solījums, kura izpildīšana arī ir uz jautājuma zīmi - desmit gados nonākt starp Eiropas valstu līderiem izglītības jomā; dubultot ieguldījumu pētniecībā. Veselībā uzmanība koncentrēta uz profilaksi, lai nenonāktu līdz dārgai ārstēšanai. Vēl “Attīstībai/Par!” sola ar likumu aizsargāt visas ģimenes, gan tradicionālas, gan ne. Deputātu kandidātu vidū zināmākie ir ne tikai jau pieminētie ministri un līderi, bet arī, piemēram, Mākslas akadēmijas profesors Aigars Bikše, ārsts Anatolijs Danilāns, kura vārds ir arī čekas maisos un kurš sadarbību atzinis, gandrīz vai visās partijās pabijušais Vjačeslavs Dombrovskis, Igaunijas eksprezidenta Tomasa Henrika Ilvesa sieva Ieva Ilvesa; sportiste Anete Jēkabsone-Žogota; arī Krievijā ilgi dzīvojušais un nesen uz Latviju atbēgušais aktieris Andris Lielais un daudzi citi. Līdz šim lielākie uzdevumi, kuri šai partijai bija jāīsteno, bija veselības nozares darbība kovida laikā; reģionālās reformas īstenošana; depozīta sistēmas iedarbināšana; gaidāma arī obligātā valsts aizsardzības dienesta ieviešana, tāpat ne īpaši gludi ritošais robežas žoga celšanas process. 

“Factum” pēdējie reitingi liecina, ka Attīstībai par šobrīd ir trešajā vietā ar 10.7 procentiem. 


Foto: Freepik