Attīsta Ogres ielejas dabas parku; tam ir valsts nozīmes dabas parka statuss

Ogres ielejas dabas parkā, kas ir Eiropas mēroga aizsargājamā teritorija, pašvaldība pēdējo gadu laikā izbūvējusi vairākus tūrisma objektus, nākotnē saredzot to kā unikālu aktīvas atpūtas tūrisma galamērķi.

Ogres ielejas dabas parkā atklāts tilts, kas savieno Ogres novadā esošo Mazozolu un Meņģeles pagastu. To vietējie gan vēl būvniecības laikā iesaukuši par tiltu uz nekurieni, bet šobrīd tas ietverts jaunajā 35 kilometru garajā velomaršrutā “Ogres ielejas aplis”. “Nav jābaidās no nekurienes. Nekuriene – tā ir mūsu vērtība, kur mēs varam piedāvāt šo neskarto dabu,” pauž Egils Helmanis, Ogres novada domes priekšsēdētājs.

“Tilts uz nekurieni patiesībā ved uz daudzām vietām. Šajā gadījumā tas ir tilts, kas savieno Menģeles un Mazozolu pagastu, tālāk turpinās velomaršruts. Un šajā brīdī mēs atklājam 163.velomaršrutu, kas ir 35 kilometru garš apļveida maršruts, kas ved no tilta līdz Menģelei, Taurupei, atpakaļ pa zaļā dzelzceļa līniju, kas arī ir bijusī dzelzceļa līnija, kur tagad ir velomaršruts atpakaļ uz šo tiltu,” saka Elīna Baltiņa, Ogres Tūrisma informācijas centra vadītāja.

Elīna Baltiņa norāda, ka Covid-19 ierobežojumu laikā īpaši izjūt tūristu pieprasījumu pēc vietām, kur ir mazākas cilvēku plūsmas. “Protams, vietās, kur ir mazāk cilvēku, ir savs šarms, un priekšsēdētājam ir taisnība, nevajag baidīties no šī vārda “nekuriene”, jo šajā brīdī nekuriene ir vērtība, kur mēs varam doties dabā, mierīgi būt ar sevi, neuztraukties, ka būs vēl simts citi cilvēki, no kuriem jāietur distance vai jādomā par veselības saglabāšanu,” skaidro Elīna Baltiņa.

Ogres ielejai 2004. gadā tika piešķirts valsts nozīmes dabas parka statuss, un tas iekļauts Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju “Natura 2000” sarakstā, jo vairāk nekā septiņu tūkstošu plašā teritorija ir viena no nedaudzajām vietām, kur sastopami Latvijā ļoti reti biotopi, un tā ir viena no nozīmīgākajām neregulētu upju ielejām Latvijā biotopu dažādības un savdabības dēļ. Dabas aizsardzības plānā, kas izstrādāts un apstiprināts 2008. gadā, kā viens no attīstības virzieniem parkā ir tieši infrastruktūras izveide, kas šobrīd esot arī viena no Ogres novada tūrisma prioritātēm. “Šajā brīdī esam izveidojuši jauno skatu platformu, tiltus un velomaršrutus. Ir vairāki maršruti. Bet 163. ir jaunākais. Vēl parkā atrodas Menģeles skatu tornis un Dullās Daukas birzs. Kā arī citi objekti, kā Taurupes muiža, vai arī mums ir stacijas, kas kādreiz bija Rīgas-Ērgļi līnijā, kuras var apskatīties, arī šādi izbaudīt un apskatīties objektus,” saka Elīna Baltiņa.

Ogres dabas parka ieleja jau izsenis bijusi apdzīvota, līdz pat mūsdienām ir saglabājušās vēstures liecības - parka teritorijā atrodas 21 valsts nozīmes aizsargājamais piemineklis, 22 kultūrvēsturiskie objekti. 


Dabas parks Ogres ieleja. Foto: Andris Soms. DAP