Atsevišķos maršrutos būs pieejams bezmaksas sabiedriskais transports

Jau oktobrī iedzīvotājiem būs pieejams bezmaksas sabiedriskais transports 15 maršrutos visā Latvijā. Visvairāk šādu maršrutu būs pierobežā; vietās, kur ir maz iedzīvotāju. Galvenais mērķis - arī mazapdzīvotu vietu iedzīvotājiem nodrošināt piekļuvi sabiedriskajām transportam. Tiesa, daļa pašvaldību nemaz nezina, kuri ir šie maršruti.

Viens no maršrutiem, kurā pasažieriem jau no 1. oktobra par braucienu vairs nebūs jāmaksā ir Smiltene-Strenči-Smiltene. Šajā maršrutā vēl pirms pandēmijas vidēji pārvietojas 14 līdz 18 pasažieri. Neliels braucēju skaits ir viens no kritērijiem, pēc kura Autotransporta direkcija atlasījusi maršrutus vai tikai atsevišķus reisus, kuros brauciens turpmāk būs bez maksas. “Šī maršruta gala punktam jāatrodas mazapdzīvotā galapunktā, iedzīvotāju skaits pagastā četri vai mazāk un kvadrātkilometru. Otrs, ka maršrutiem jābūt ar zemiem rentabilitātes rādītājiem. Tas nozīmē, ka jau šobrīd valsts sedz 85% no izdevumiem,” saka Jānis Lazdāns, Autotransporta direkcijas pārstāvis.

Autobusa vadītājs Jānis ReTV Ziņām stāsta - šajā maršrutā ir posmi, kur pasažieri ir vairāk, citviet mazāk. “Ir jau cilvēki tāpat, šodien bija diezgan tagad uz Strenčiem.”

ReTV Ziņas novēroja, ka ir cilvēki, kuri no lauku teritorijām ierodas Strenčos iepirkties, lai vēlāk ar šo pašu autobusu atgrieztos mājās. “Bija pārsteigums, kad es to dzirdēju. Uzskatu, ka labi. Mums autobuss iet ļoti reti, svarīgi lauku cilvēkiem, kuri dzīvo tieši maliņās, veciem cilvēkiem nav iespējas tikt,” saka Arta, Jērcēnu iedzīvotāja.

Visvairāk bezmaksas maršruti būs pieejamai pierobežā - Ludzas, Alūksnes, Balvu novados, arī Valkas novadā. Šeit gan ReTV Ziņām uzsver, ka pašvaldība par šādiem plāniem nebija informēta. “Mēs uzzinājām no medijiem, ka tāda lieta būs. Ar mums nebija diskusija, kā tieši un kas. Mums gribētos dialogu,” pauž Vents Armands Krauklis, Valkas novada domes priekšsēdētājs.

Valkas novadā aktuāli esot nodrošināt iespēju attālākā Zvārtavas pagasta iedzīvotājiem nokļūt novada centrā. Autobuss šeit kursējot tikai divas reizes nedēļā.

Autotransporta direkcijā atbild, ka bezmaksas autobusu maršruti atbilstoši ministru kabineta noteikumiem tiks pārskatīti ik pēc pusgada, tie var arī mainīties. Gadā bezmaksas sabiedriskā transporta nodrošināšanai nepieciešami aptuveni 26 tūkstoši eiro.

Ieviešot bezmaksas sabiedrisko transportu atsevišķos maršrutus, visdrīzāk būtiska valsts dotācijas daļa nepalielināsies, jo transportā jau tā pārvietojas maz pasažieri - nāksies segt vien nepārdotu biļešu daļu.