Atsākušies 17. gadsimtā būvētā nocietinājuma meklējumi

Jelgavas pilssalā šonedēļ atsākušies septiņpadsmitajā gadsimtā būvētā vecās skanstes nocietinājuma meklējumi. Kuģojot pa Lielupi, tolaik varēja nokļūt no Rīgas uz Jelgavu, tāpēc, lai aizsargātu pili, hercogs Jēkabs nocietinājumu pavēlējis izveidot pilssalā. Šī esot jau piektā vasara, kad brīvprātīgie vēsturnieka un arheologa Andra Tomašūna vadībā veic arheoloģiskos izrakumus.

Jau kopš 2007. gada Jelgavas pilssalā saimnieko savvaļas zirgi, bet vasarās jau piekto gadu tiem pievienojas arheoloģiskās ekspedīcijas ar mērķi atrast pirms četriem gadsimtiem būvēto Skanstes nocietinājumu. Ideja esot dzimusi, grāmatā par seno Jelgavu ieraugot 1652. gada karti. “Šī karte piesaistīja ar to, ka uz kartes, kur rakstīts “pļavas”, ir uzraksts “vecā skanste”. Tās kartes gan ir diezgan neprecīzas, jo tām nav koordinātu,” saka Andris Tomašūns, vēsturnieks, arheologs.

Kā ReTV stāsta vēsturnieks un arheologs Andris Tomašūns, šajos gados atrastas dažādas sīkdetaļas, bet bijuši arī vērienīgāki atradumi. “Mēs esam atraduši vietu, kur 17. gadsimtā varētu būt notikusi čuguna kausēšana un lielgabalu liešana. Tas ir pašā salas galā. Mēs atradām arī kapus, ir apbedījumi.”

Šogad esot cerība atrast arī vecās skanstes nocietinājuma pēdas, jo vēsturnieka rokās nonācis kāda vācu kolēģa satelītattēls, kurā tas saredzams diezgan precīzi. “Labākais ceļš, kā nokļūt no Rīgas uz Jelgavu, ir pa Lielupi. Brauc ar kuģiem, vari ātri izbraukt uz šejieni, līdz ar to loģika saka, ka jāaizsargā šis ceļš, tāpēc tas Skanstes nocietinājums šeit tiek būvēts, jo pili sargā no šīs puses un arī pilsētu.”

Arheoloģiskie izrakumi notiek pēc brīvprātības principa, tāpēc ekspedīcijas dalībnieku skaits esot mainīgs. Sestdien meklēt nocietinājumu esot pieteikušies arī pieaugušie, bet šorīt vēsturniekam palīgos ieradies arī Spīdolas Valsts ģimnāzijas audzēknis.

Šogad meklēšana notiekot pēc satelītattēliem, kas precīzāk norāda iespējamo nocietinājuma atrašanās vietu. Pagaidām vērtīgākais atradums esot, iespējams, 18. gadsimta uzpirkstenis, bet apmēram metra, pusotra dziļumā varētu būt saglabājušies stiprinājumi no vecā skanstes nocietinājuma. Arheoloģiskie darbi turpināšoties vēl divas nedēļas.

 


#SIF_NVZ2022