Atkritumu problēma Tukumā ilgst gadiem

Pārpildīti sadzīves atkritumu konteineri un kaudzes ar būvgružiem un vecām mēbelēm tiem līdzās - Tukumā ir ikdiena gan pie daudzdzīvokļu mājām, gan pie dalītās vākšanas publiskajiem konteineriem, arī kapu konteineriem. Problēmu radot negodprātīgi privātmāju saimnieki, kuri tādējādi cenšas ietaupīt, bet par ko samaksāt nākas ne tikai daudzdzīvokļu māju iemītniekiem, bet arī visa novada nodokļu maksātājiem.

Atkritumu konteineri kādā konkrētā ielā šorīt izvesti. Vismaz pagaidām šeit valda tīrība. Tikmēr šķirojamos konteinerus no sadzīves atkritumiem, visticamāk, glābj konteinera forma, kas tajā iemest atkritumu maisu īsti neļauj. Tikmēr pie cita daudzdzīvokļu atkritumu konteineru laukuma jau iztālēm redzama samesta kaudze ar dažādu drazu. Un nav nemaz ilgi jāgaida līdz kaudzei, kurai tur nemaz nebūtu jābūt, rodas papildinājums.

To, ka konteineri piepildās ļoti ātri, nereti tiem apkārt krājas atkritumu kaudzes, atzīst gan atkritumu apsaimniekotājs, gan namu apsaimniekotājs. Tomēr problēmas risinājums tiek meklēts jau gadiem. “Risinājums ir tāds, ka, pirmkārt, jābūt attiecīgajam konteineru skaitam uz iedzīvotāju skaitu, ko namu pārvaldnieks pasūta. Viņš var arī pasūtīt biežāku izvešanu. Mēs arī piedāvājām namu pārvaldniekam risināt jautājumu ar slēgtiem konteineriem,” saka Ēriks Zaparožecs, AAS “Piejūra” valdes loceklis.

Uzņēmuma “Tukuma nami” vadītājs rakstiskā komentārā skaidro, ka “atkritumu izvešanas grafiks ir atkritumu apsaimniekotāja AAS “Piejūra” izstrādāts, kas veidojies vēsturiski, gan iekrātās pieredzes, lai katrā izvešanas reizē būtu jāizved pilni konteineri. Ja konkrētā konteineru laukumā izvešanas reizēs tie ir pārpildīti, to var atrisināt ar papildus konteinera uzstādīšanu vai izvešanas reižu palielināšanu.”

Četru cilvēku ģimene no daudzdzīvokļu mājas par atkritumu apsaimniekošanu mēnesī maksā ap 16 eiro, bet papildus konteineri vai papildus izvešana maksu sadārdzinātu vēl vairāk. Turklāt nereti saturu papildina citu, visbiežāk negodprātīgi privātmāju iedzīvotāji, kas tādējādi samaksā nedaudz vairāk par trīs eiro par mazā konteinera izvešanu reizi mēnesī. “Līgums kā tāds, ko mēs, protams, kontrolējam, baudām, jau ir pa sadzīves atkritumiem, bet 180 litri vai 240 litri konteinerā - viņš savu dīvānu tur neieliks, viņš mēģina no viņa kaut kādā veidā atbrīvoties,” saka Edgars Redko, Tukuma novada pašvaldības policijas pārstāvis.

Tā riepas, būvmateriāli un citas lietas, kam būtu par maksu jānonāk šķirošanas stacijā, nonāk ne tikai dzīvojamajos masīvos, bet arī kapu konteineros vai pie publiskajiem stikla un plastmasas šķirošanas konteineriem. “Visas informatīvās kampaņas, kas ir bijušas gan no AAS “Piejūra”, gan no pašvaldības puses, diemžēl augļus nenes. Nu, nevaram mēs pie katra konteinera pielikt sargu. Kā es vienmēr saku, visi rēķini vakarā tiks samaksāti. Un, ja kāds domā, ka viņš kaut ko ir ieekonomējis, tad, nē, jo tas viss atsaucas uz pašvaldības budžetu. Tas viss atsaucas uz kādām nenoasfaltētām grantētām ielām,” pauž Ģirts Ruģelis, Tukuma novada pašvaldības nekustāmā īpašuma pārvaldes vadītāja vietnieks.

Šā gada rēķins par publisko šķirošanas konteineru un kapu konteinera izvešanu, talkā savāktajiem atkritumiem un visu lieko drazu savākšanu ir vairāk nekā 50 000 eiro. Apmēram 17 000 eiro esot uz negodprātīgu cilvēku sirdsapziņas.