Atklājot bīstamas Covid-19 mutācijas, nāksies likvidēt ūdeles

Iespējams, jau drīzumā “Baltic Devon Mink” novietnē tiks likvidētas visas ūdeles, kas, pēc Zemkopības ministrijas aplēsēm, varētu izmaksāt ap divdesmit miljoniem eiro. Šā gada astoņos mēnešos novietnes dzīvnieki piedzīvojuši jau trīs Covid-19 viļņus, zinātnieki atklājuši arī vismaz četras bīstamas mutācijas, kas, izkļūstot no novietnes, varētu radīt apdraudējumu sabiedrības veselībai. Citās ūdeļu audzētavās dzīvnieku saslimšana ar kovidu neesot konstatēta.

Vairākus kilometrus no apdzīvotām vietām atrodas Latvijā lielākā ūdeļu audzētava. Jau aprīlī šeit ar Covid-19 saslima ne tikai darbinieki, bet arī ūdeles. Tagad tiek lemts par to, vai ūdeļu fermu likvidēt, jo zinātnieki atklājuši, ka šeit rodas arī Covid-19 mutācijas. Kā skaidro Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), pavasarī, kad slimība novietnē atklāta, bijusi cerība, ka dzīvnieki pārslimos un iegūs imunitāti. Tomēr tā neesot noticis.

PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Olševskis: “Posmā no aprīļa līdz šim brīdim konstatēti trīs viļņi. Infekcija ir mazinājusies, bet pēc tam atkal palielinājusies. Protams, jāuzsver arī tas, ka tad, kad slimība ienāca novietnē populācija bija salīdzinoši maza, 63-64 000, bet ūdeles bija grūsnas.”

Biomedicīnas pētījumu un studiju centra pētnieki secinājuši, ka vīrusa transmisija notikusi gan no cilvēka uz dzīvnieku, gan otrādi. Pierādīts arī, ka ūdeļu fermā izveidojušās vairākas mutācijas. “Arī ūdeļu fermā starp ūdelēm ir attīstījušās jaunas un tādas specifiskas mutācijas. Vismaz četras mutācijas ir tādas, kas ir izpelnījušās tādu lielāku mūsu uzmanību. Trīs no tām tiek saistītas ar palielinātu transmisijas ātrumu, tātad - potenciāli palielinātu lipīgumu. Viena saistīta ar antivielu neitralizācijas efektivitāti. Pētījumi gan veikti laboratorijā nevis cilvēku populācijā, līdz ar to mēs nevaram pieņemt tādus lielākus secinājumus, ka tiešām šāda vīrusa izkļūšana cilvēkos padarīs to lipīgāku, bet bažas par to esot,” saka Monta Brīvība, Biomedicīnas pētījumu studiju centra pētniece.

Pamatojoties uz Slimību profilakses un kontroles centra riska novērtējuma ziņojumu, Zemkopības ministrija rosinājusi likvidēt visas vairāk nekā 110 000 ūdeles novietnē “Baltic Devon Mink”. Uzņēmuma solīto rakstisko komentāru sižeta filmēšanas laikā nesaņēmām, bet ziņu aģentūrai LETA valdes loceklis paudis, ka ūdeļu likvidācija neesot nepieciešama, jo tiekot veikti ierobežojošie pasākumi.

Arī nejauši pamanītie uzņēmuma darbinieki nebija no runātīgākajiem. Kāds vīrietis, kurš teicās esam no Uzbekistānas, par iespējamo ūdeļu likvidēšanu neko nebija dzirdējis. Kāds cits bažījas, ka tad palikšot bez darba. Pēc PVD datiem, uzņēmumā strādājot ap astoņdesmit darbinieku. Lēmuma projekts par ūdeļu likvidēšanu rīt tiks vērtēts Operatīvās vadības grupā, bet apstiprināt to Ministru kabinetā paredzēts 21. decembrī.


Foto: Freepik